Eğitimde vahim sonuç

Eğitim sistemindeki yanlışlıklar üniversite mezunlarını iş bulamaz hale getirdi. Türkiye'nin en büyük firmaları üniversite mezunu yerine kalifiye işçi almayı tercih ediyor

Eğitim 08.07.2015, 17:57 08.07.2015, 18:04
Eğitimde vahim sonuç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eğitim sistemindeki çarpıklık, üniversitelerden mezun olanların iş, büyük firmaların ise eğitilmiş kalifiye eleman bulamamasına neden oluyor.

Dünyanın en önde gelen firmalarından SOCAR'ın Türkiye CEO'su Kenan Yavuz, "Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan,ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor. Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı." diyerek eğitim sistemine sert eleştiriler yöneltti.

Twitter'dan zehir zemberek açıklamalarda bulun Kenan Yavuz "Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum" sözleriyle YÖK'ü eleştirdi.

İşte Kenan Yavuz'un takipçileriyle paylaştığı mesajları:

- Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik,

- YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var.

- Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan,ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.

- Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı.

- Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar.- Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?

- Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum.

- YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira.

- Gecekondu üniversiteler kuruluyor.Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim.

- Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır.- Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu? Çocuklarımız ve aileleri sanal beklentilere sokuluyor.Eğitim planlaması en önemli meselemizdir.

- Herkes üniversite mezunu olacak diye birşey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında.

- Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var.

- Japonya, Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.

- Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye.Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada.

- YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?