Eğitimde yükselen trend: Uluslararası Tıp Fakültesi

İstanbul Medipol Üniversitesinde tıp eğitiminin Türkçe eğitim verilen Tıp Fakültesi ile İngilizce eğitim verilen Uluslararası Tıp Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakültede ilerlediğini kaydeden Rektör Aydın, Medipol’ün Türkçe eğitim verilen Tıp Fakültesinin tam burslu kontenjanlarının da ilk 500’e giren öğrenciler tarafından doldurulduğunu söyledi.

Eğitimde yükselen trend: Uluslararası Tıp Fakültesi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavında Türkiye genelinde ilk 57’ye giren öğrencilerden 10’u İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi’ne (UTF) kayıt yaptırdı.

YKS 2018 sayısal puan türünde TÜBİTAK sayısal ek puanıyla Türkiye 1’incisi Halil Hazar Gelener, 5’incisi Rıdvan Şakir, 16’ncısı Mehmet Fatih Özkan, 21’incisi Ömer Faruk Doğru, 24’üncüsü Özgen Şafak Karakuş, 26’ncısı Tunahan Abalı, 28’incisi Zeynep Kıyak, 39’uncusu Emir Doğan, 49’uncusu Gülşade Rabia Çakmak ve 57’ncisi Şevval Nil Esirgün fakültenin gurur tablosunu oluşturdu. İstanbul Medipol UTF, aynı zamanda Türkiye’deki bütün tıp fakülteleri arasında en yüksek tavan (562.95) ve taban (549.17) puanlara sahip tıp fakültesi oldu. Şampiyonlarla biraraya gelen Rektör Prof. Dr. Sabahattin Aydın, öğrencileri başarılı birer bilim insanı olarak yetiştirmeyi arzu ettiklerini söyledi. Rektör Aydın “Başarılı gençlerimizin son 2 yılda olduğu gibi bu sene de Medipol’ü seçmesinden ötürü gururluyum. Misyonumuz ülkemize bilim insanı ve doktor kazandırmak. Aynı zamanda bu gençlerin ülkenin geleceğinde söz sahibi olmasını bekliyoruz” dedi. 

İstanbul Medipol Üniversitesinde tıp eğitiminin Türkçe eğitim verilen Tıp Fakültesi ile İngilizce eğitim verilen Uluslararası Tıp Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakültede ilerlediğini kaydeden Rektör Aydın, Medipol’ün Türkçe eğitim verilen Tıp Fakültesinin tam burslu kontenjanlarının da ilk 500’e giren öğrenciler tarafından doldurulduğunu söyledi. Öte yandan sağlık, mühendislik ve sosyal bilimlerde 176 farklı diploma programında eğitim verdiklerini bildiren Prof. Aydın, Medipol’ün bu sene lisans ve ön lisans alanında en fazla öğrencinin tercih ettiği vakıf üniversitesi olduğuna işaret etti. Aydın, İstanbul Medipol Üniversitesinin bu eğitim yılında da yerleşen öğrenci sayısına oranla “en yüksek doluluk oranına sahip” vakıf üniversitelerinin ilk sıralarında yer aldığını kaydetti. 

YKS 2018’de alanında TÜBİTAK sayısal ek puanıyla Türkiye birincisi olan Şanlıurfalı Halil Hazar Gelener de Medipol’ü tercih etmesinde, bilim insanı olma yolunda hızlı bir şekilde ilerleme imkânının belirleyici olduğunu söyledi. 2016 ve 2017 şampiyonlarının Medipol’de olmasının tercihini etkileyen bir diğer faktör olduğunu ifade eden Gelener, “Hedefim her zaman birinci olmaktı, motivasyonumu da bu doğrultuda kurdum. ABD’de dil eğitimi almak, Harvard’da staj yapmak, araştırmacı hekim olarak yetişmek ve bu imkanlara sahip olacak 10 öğrencinin arasında olmak için buradayım” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 18:36
banner53
YORUM EKLE

banner39