banner39

'En iyi' Mühendislik öğrencisi seçiliyor

BEST Ankara Öğrenci Topluluğu, ODTÜ'deki öğrenciler arasından ''En İyi Mühendis''i seçecek.

Eğitim 04.03.2011, 20:36 04.03.2011, 20:36
'En iyi' Mühendislik öğrencisi seçiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ODTÜ Avrupa Teknoloji Öğrencileri Topluluğunun (BEST) Ankara'daki temsilcisi olan BEST Ankara Öğrenci Topluluğu, ODTÜ'deki öğrenciler arasından ''En İyi Mühendis''i seçecek.

5-6 Mart'ta düzenleyecek ''ODTÜ Mühendislik Yarışması ve Teknoloji Günleri''nde birinci seçilen ekip, ulusal yarışmada da başarılı olursa, bu yıl Türkiye'de yapılacak uluslararası yarışmada ülkeyi temsil edecek.

BEST Ankara Topluluk Başkanı Koray Özdemir, 26 yıl önce Avrupa'daki bir grup mühendislik öğrencisi tarafından kurulan, şu anda ise Avrupa çapında 32 ülke, 89 üniversitede faaliyet gösteren topluluğun gönüllü öğrencilerden oluştuğunu anlattı.

Topluluğun Avrupa çapında öğrenci, akademisyen ve şirketleri biraraya getirme amacını taşıdığını dile getiren Özdemir, 89 üniversitede faaliyet gösteren yerel BEST grupların akademik kurslar, mühendislik yarışmaları, kültürel değişim programları ve kariyer günleri düzenlediğini belirtti.

BEST'in Türkiye çapında yalnızca ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi'nde yapılandığını belirten Özdemir, ODTÜ'nün Mayıs 2008'de BEST'e tam üye olarak katıldığını söyledi.

SANAL PATRONLAR İŞ BAŞINDA

Özdemir, BEST'in en başta gelen etkinliklerinden biri olan yerel mühendislik yarışmalarının Türkiye'de ve ODTÜ'de iki, Avrupa'daki BEST grupları tarafından ise 12 yıldır yapıldığını bildirdi.

BEST Mühendislik yarışmalarının, ''Takım Tasarımı'' ve ''Vaka Çalışması'' olmak üzere iki kategoriden oluştuğu bilgisini veren Özdemir, yarışmanın yerel, ulusal ve uluslararası olmak üzere üç aşamadan oluştuğuna işaret etti.

Avrupa BEST Mühendislik Yarışmalarının yerel basamağı olan ODTÜ Mühendislik Yarışmasının 5-6 Mart'ta ODTÜ kampüsünde düzenleneceğini aktaran Özdemir, yarışmada mühendislik fakültesi ve hazırlık öğrencilerinin iki kategoriden birinde 4 kişilik gruplar halinde yarışacaklarını söyledi.

Takım Tasarımı'nda öğrencilerden, sınırlı materyaller ile belirtilen süre içinde görevdeki tasarımı, en ekonomik ve en pratik şekilde yapmalarının isteneceğini kaydeden Özdemir, vaka çalışmasında ise yarışmacıların iş hayatında karşılaşabilecekleri teknik veya yönetimsel bir sorun hakkında belirlenen gerçekçi ve etkili bir çözüm bulacaklarını anlattı.

Özdemir, Avrupa BEST Mühendislik Yarışmasının yerel basamağı olan ODTÜ Mühendislik Yarışmasını birinci tamamlayan grupların, Ulusal BEST Mühendislik Yarışmasına katılmaya hak kazanacağını, bu yarışmada ipi göğüsleyen takımların da Avrupa BEST Mühendislik Yarışması'nda yarışma hakkını elde edeceklerini bildirdi.

Özdemir, Avrupa BEST Mühendislik Yarışmalarının diğer mühendislik yarışmalarından ayıran en önemli özelliğinin yarışmacıların ''konu''yu yarışma günü öğrenmesi olduğunu belirtti.

Yarışmada, yetenek ve yaratıcılığın profesyonellikle buluşacağını vurgulayan Özdemir, tüm teknoloji meraklılarını şirketlerle ODTÜ öğrencilerini bir araya getiren kampüsün en iddialı etkinliği “ODTÜ Mühendislik Yarışması ve Teknoloji Günleri” ne davet etti.


 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?