banner39

Evlenen öğrenci liseden atılamayacak

MEB yönetmeliğinde şu ana kadar evlenen öğrenciler okuldan atılıyordu; yapılan değişiklikle evlenen öğrenciler Açık Lise'ye kaydırılıyor. Okullar da 24 saat açık kalacak

Eğitim 08.09.2013, 09:51 08.09.2013, 09:51
Evlenen öğrenci liseden atılamayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ni değiştirdi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik birçok değişikliği beraberinde getirdi.

Buna göre, lisedeyken evlenen öğrencilerin kayıtları açık liselere nakledilecek. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte ise evlenen öğrencilerin okulla ilişiği tamamen kesiliyordu. Yönetmeliğe göre diğer değişiklikler şöyle:

Sınıf mevcutları 40'ı geçemeyecek: Düz lise, imam hatip lisesi ve meslek liseleri gibi sınavsız öğrenci alan okullarda ise sınıf mevcutları 40'ı geçemeyecek. Sınavla öğrenci alan, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, güzel sanatlar liseleri ile anadolu sağlık meslek liselerinde sınıf mevcutları 30, diğerlerinde ise 34 olacak.

Ders saatleri eşitlendi: Yönetmeliğe göre ders saatleri de eşitlendi. 45 dakika olan ders saat süreleri artık bütün ortaöğretim kurumlarında 40 dakika olacak.

Özürsüz devamsızlık 10 güne düştü: Ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu da değiştirilerek 20 gün olan özürsüz devamsızlık süresi 10 güne düşürüldü. Özürlü-özürsüz toplam devamsızlığı ise 45 günle sınırlanıyor.

Geçme notu 50'ye yükseldi: Öğrencilerin, yıl sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine ilişkin puanlar yeniden düzenlendi. Buna göre iki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrencilerin başarılı sayılması kararlaştırıldı.

Diploma harcı kaldırıldı: Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına bağlı olarak diploma harcı da kaldırıldı. Yönetmelik okul müdürüne, öğrenciyle ilgili acil disiplin durumlarında 10 iş gününe kadar tedbir kararı alabilme yetkisi verdi.

Okullar 24 saat açık: Yönetmelikte, ‘Okullar Hayat Olsun Projesi' kapsamında okulların imkânlar doğrultusunda 24 saat açık olacağı belirtildi.

Yönetmelik ayrıca nakil ve geçişlerde aynı okul türünde sınırlama olmaksızın, farklı okul türlerinde ise 10. sınıfın sonuna kadar nakil yapılabilmesine imkân veriyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?