banner39

Fen-Edebiyat'a öğretmenlik kalkmayacak

YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya, yüksek öğrenimle ilgili çeşitli konularda açıklamalarda bulundu

Eğitim 01.08.2012, 17:44 01.08.2012, 17:51
Fen-Edebiyat'a öğretmenlik kalkmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya, LYS'de baraj puanının neden değişmediğini NTV yayınında açıkladı. Fen-edebiyat fakültesi mezunlarına öğretmenlik hakkının kaldırılmayacağını belirten Çetinsaya, öğrencilere de çağrıda bulundu: "E-mail ve tweet bombardımanına devam edin."

YÖK Başkanı Çetinsaya, puan barajının indirilmesini gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Çetinsaya, şöyle konuştu.

"Tercih dönemi yarın bitiyor. Bütün öğrenci arkadaşlarıma, adaylara iyi bir tercih diliyorum. ÖSYM'nin sonuçları açıklamasından sonra medyada birtakım rakamlar yayınlandı, bir beklenti oluştu. Konu ondan sonra gündeme geldi. Biz yaptığımız incelemede bu rakamların doğru olmadığını gördük. 2011 ve 2012 puanları kıyaslandığında çok ufak bir fark olduğunu gördük. Bu tartışmalar başladığında öğrencilerim tercihlerini yapmıştı. Geriye dönük değişiklik, mağduriyet yaratacaktı. Şu anda da bu kararı değiştirecek veri yoktur.

Baştan beri söylenen rakamlar spekülatif rakamlardı. Biz sonuçlara bakıp, verileri yeniden inceleyeceğiz. Bu sene barajın indirilmesini gerektirecek bir durum yoktur. Bazı devlet üniversiteleri, bazı vakıf üniversitelerinde kontenjan sorunu vardır. Ama bu konu barajla ilgili değildir."

'FEN-EDEBİYAT MEZUNLARINA ÖĞRETMENLİK KALKMAYACAK'

Fen-edebiyat mezunlarına formasyon hakkı konusundaki çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Çetinsaya, şöyle konuştu: "Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Biz bu konuda ara bir karar aldık. Fen-edebiyat fakültesi mezunları mağdur olmayacak. Fen-edebiyat fakültesini tercih edecek adaylar varsa, bundan vazgeçmesinler. Öğretmenlik kalkmıyor."

'TWEET BOMBARDIMANINA DEVAM ETSİNLER'

Sosyal medya üzerinde kendisine yazan öğrencilerin tümüne cevap verememekten yakınan Gökhan Çetinsaya, "Öğrencilere daha önce 'Yumurta atmayın tweet atın' demiştim. Öğrenciler e-mail ve tweet bombardımanına devam etsinler" dedi.

'REKTÖRLÜK SEÇİMİ ZARAR VERİYOR'

Gökan Çetinsaya, rektör atamaları konusundaki bir soruyu şöyle cevapladı: "Rektörlük seçimleri tartışılan konulardan biridir. Bunu çok yoğun bir şekilde tartışıyoruz. Düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Seçimin zarar verdiğini düşünüyoruz. Seçimin olmaması da tartışılıyor."

ADAYLARA ÖNERİLER

Çetinsaya, tercih yapacak üniversite adayları için son tavsiyelerde bulundu: "Adaylar, baraj düşecek mi düşmeyecek mi tartışmalarını düşünmeden tercihlerini yapsınlar. Ek yerleştirme düşünmeyip tercihlerini özgürce yapsınlar. Kendi istedikleri, gönüllerindeki bölümü tercih etsinler. Uzmanlar, kendi beklentilerinin üzerindeki yerleri de yazabileceklerini söylüyorlar."

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü