banner39

Fındık işçisi çocuklar derse başlayamadı

Aileleriyle birlikte çalışmak için Güneydoğu'dan Sakarya'ya gelen çocuklar, yeni eğitim ve öğretim yılını fındık bahçesinde geçirdi.

Eğitim 16.09.2013, 15:11 16.09.2013, 15:13
Fındık işçisi çocuklar derse başlayamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güneydoğu illerinden fındık toplamak için Sakarya'ya gelen ailelerin çocukları okula başlayamadı. Yeni eğitim ve öğretim yılının ders zili çaldı. Milyonlarca öğrenci ders başı yaptı. Ancak akranları gibi okula zamanında başlayamayan çocuklar da var. Aileleriyle birlikte çalışmak için Güneydoğu'dan Sakarya'ya gelen çocuklar, yeni eğitim ve öğretim yılını fındık bahçesinde geçirdi.

Diyarbakır'dan gelen lise 1 öğrencisi Elif Taşkın (15) okula başlayamayan öğrencilerden sadece biri. Taşkın, okula zamanında başlayamadığı için üzgün olduğunu belirterek, ailesinin işi bitince memleketlerine dönüp okula başlayacaklarını söyledi. Taşkın, "Ben buraya Diyarbakır'dan fındık toplamaya geldim. Lise birinci sınıfta okuyacağım. Bugün okullar açıldı, ama bizler hala burada fındık topluyoruz. Bir iki gün sonra inşallah işimiz bitecek ve gideceğiz." dedi.

Ortaokul son sınıf öğrencisi Hanife Bağcan ise "Okullar açıldı, ama bizler hala çalışıyoruz, çünkü okul masraflarımız için ailelerimize katkıda bulunmamız lazım." diye konuştu.

Baba Süleyman Taşkın (34) ise okulların açıldığını, ancak işleri bitmediğini, çocuklarının bu sebeple okula başlayamadığını ifade etti. Taşkın, okullar başladığı için çocukların sevindiğini, ancak okula zamanında gidemedikleri için üzüldüklerini belirterek şunları kaydetti: "Kısmet olursa iki güne kadar yola çıkacağız. Burada 20 kişiyiz ve 10 tane okula giden öğrencimiz var. Bazıları orta bazıları ise liseye gidiyor. Çocuklar bir sevinçli bir üzüntülü. Biz her yıl geliriz buraya fındık toplamaya. Bir aydır burada fındık topluyoruz. Zaten bu yıl fındık olmadığı için kısa kaldık, fındık olduğu yıllar 2 veya 3 ay kalırız. Bizler buralara ekmek parası için yola çıktık ve buradaki insanlardan Allah razı olsun, hepsinden memnunuz. Bizler binlerce kilometre uzaktan geldik buralara, hepsi bizlere çok iyi davrandılar."

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?