banner15

Gözler 110 milyar dolarlık pazarda

Türk üniversiteleri yabancı öğrenci sayısını artırmak için tanıtım atağına geçti. Hedef 110 milyar dolarlık bu pazardan önemli bir pay almak...

Gözler 110 milyar dolarlık pazarda

Üniversitelerin yurtdışında yapacağı tanıtımların teşvik kapsamına alınması, bu yönde gerçekleştirilecek çalışmaların önünü açtı. UNESCO verilerine göre dünyada 3.1 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında başka bir ülkede eğitim görüyor. 110 milyar dolar civarında bir büyüklüğe ulaşan yabancı öğrenci pazarından Türk üniversiteleri de pay alabilmek için tanıtım çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Üniversitelerimizin tanıtıma ağırlık vermesiyle birlikte 5 yılda 50 bin, 8 yılda ise 100 bin yabancı öğrencinin Türkiye'ye gelmesi öngörülüyor. Yabancı bir öğrenci ekonomiye yılda ortalama 30 bin dolarlık katkı sağlıyor. 100 bin öğrencinin 3 milyar dolarlık bir yabancı öğrenci pazarı oluşturması bekleniyor. Türkiye'de yabancı öğrenci sayısı her yıl daha da artıyor. Devlet ve vakıf üniversiteleri yurtdışından öğrenci alabilmek için tanıtım faaliyetlerini hızlandırırken, geçtiğimiz aylarda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yabancı öğrenci çekmek için yapılan tanıtım çalışmalarının teşvik kapsamına alındığını açıklaması yeni bir dönemi başlattı. Teşvikle ilgili bir tebliğ yayınlandığını belirten Bakan Çağlayan, tebliğle yüksek öğrenim kurumlarının yurtdışında yapacakları tanıtım faaliyetlerinin yüzde 50 oranında ve yılda 300 bin dolara kadar destekleneceğini açıkladı. Bir yabancı öğrencinin Türkiye'ye yılda 30 bin dolar getireceğini belirten Çağlayan, 60-70 bin yabancı öğrenci gelmesiyle birlikte yıllık 2 milyar doların üzerinde sadece eğitim sektöründe döviz getirileceğini söyledi. 2011 yılında 20 üniversitenin bu tebliğden faydalanmasını beklediklerini ifade eden Bakan Çağlayan, bu desteklerle gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda her bir üniversitenin 200 yabancı öğrenci kazanmasının öngörüldüğünü söyledi. 

HEDEF 8 YILDA 100 BİN ÖĞRENCİ 

TOBB Yüksek Öğrenim Meclisi Başkanı ve Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Türkiye'nin bölgesinde güçlenen bir ülke olarak öne çıktığına vurgu yaparken, eşgüdüm içinde uzun soluklu bir çalışma ile Türk üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenci sayısını 5 yıl içinde 50 bin, 8 yıl içinde 100 bine çıkarabileceklerini söyledi. Yabancı öğrencilerin hem ekonomiye hem de eğitime büyük katkılar sağlayacağını belirten TÖDER Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, eğitimin teşvik kapsamına alınmasıyla bu sürecin daha da hızlanacağını söyledi. 

ABD PAZAR LİDERİ KONUMUNDA

Tercih edilen ülkeler arasındaysa ilk beşi ABD, İngiltere, Avustralya, Almanya, Fransa alıyor. ABD yılda 700 bin öğrenci alırken, İngiltere 400 bin, Avustralya ise 300 bin yabancı öğrenci kabul ediyor. Son yıllarda Ortadoğu ve Asya ülkeleri önemli bir atılım yaparak öne çıkmaya başladı.

SOMALİLİ ÖĞRENCİLERE ÜNİVERSİTE KAPILARI AÇILIYOR

Somali'de yaşanan insanlık dramı eğitim alanında da önemli bir desteğin oluşmasını sağladı. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'in girişimiyle başlayan ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın desteğiyle genişleyen desteği yüzlerce Somalili öğcinin yaşamını değiştirecek. 30 vakıf üniversitesinin katıldığıkampanyada burslu öğrenci sayısı 280'i buldu. Somalili öğrencilere yönelik çalışmalara diğer üniversitelerden de destek gelmesi bekleniyor. 

EĞİTİM KONSEYİ KURULDU

Deik bünyesinde de eğitim sektörü adına çalışmalar yapmak ve faaliyetler düzenlemek üzere kurulan Eğitim Ekonomisi İş Konseyi'nin başına getirilen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, amaçlarının Türkiye'yi uluslararası arenada bir eğitim merkezi haline getirmek olduğunu söyledi. Üniversitelerin bu çalışmalarını daha kapsamlı vesistemli bir şekilde yürütmek amacıyla TUPA Ajansı (Turkish Universities Promotion Agency) kuruldu. 

3 MİLYON ÖĞRENCİ DIŞARIDA

Her yıl yüz binlerce öğrenci farklı ülkelerde eğitimi tercih ediyor. UNESCO'nun 2009 verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 3 milyon öğrenci başka bir ülkede üniversite eğitimi görüyor. UNESCO tahminleri 2020 yılında yabancı öğrenci sirkülasyonunun 7 milyonu bulacağı yönünde.

Kaynak: Sabah

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35