banner39

İki yılda 130 bin kişi Osmanlıca kursuna katıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hayrat Vakfı'nın ortaklaşa yürüttüğü projede iki yıl içinde 130 bin kişi Osmanlı Türkçesi kurslarına katıldı

Eğitim 03.05.2014, 17:34 03.05.2014, 17:41
İki yılda 130 bin kişi Osmanlıca kursuna katıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Osmanlı Türkçesinin okullarımızda seçmeli ders olarak okutulması, sosyal bilimler liselerinde zorunlu ders olması ve hayat boyu öğrenme kapsamında bu kursların düzenlenmesi muazzam bir kültür mirasının korunması, geçmişle gelecek arasında sağlam bağlar kurulması açısından önem taşımaktadır" dedi.

Avcı, MEB Şura Salonu'nda, bakanlık ve Hayrat Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Osmanlı Türkçesi kursları sertifika törenine katıldı. Yaklaşık 2 yıl önce imzalanan protokolle onbinlerce vatandaşa Osmanlı Türkçesi öğrenme imkanı sağlandığını belirten Avcı, düzenlenen 4 bin 530 kursa 130 bine yakın kursiyerin katıldığını söyledi.

Dilini kaybeden milletlerin, hatırasını, hafızasını, hem ferdi hem de cemiyetle ilgili kimliklerini kaybetmeye mahkum olduğunu ifade eden Avcı, "Bizim için maziyle ati arasındaki köprüyü sağlam kurabilmenin yolu Osmanlı Türkçesini okuyup anlayabilmekten geçiyor. Ecdadımızdan kalan yüzbinlerce yazılı kaynağın okunamaması hem medeniyet bağımızın zarar görmesine hem de Osmanlı Türkçesinin taşıdığı estetik zevkten mahrum kalmamıza neden olmaktaydı" diye konuştu.

Birçok bilim adamının sayısız Osmanlıca eser bıraktığını, padişahların çoğunun şair olduğunu anımsatan Avcı, o dönemde Avrupa'da Osmanlıca öğrenmenin övgü vesilesi olduğunu anlattı.

Avcı, "Osmanlı Türkçesinin okullarımızda seçmeli ders olarak okutulması, sosyal bilimler liselerinde zorunlu ders olması ve hayat boyu öğrenme kapsamında bu kursların düzenlenmesi muazzam bir kültür mirasının korunması, geçmişle gelecek arasında sağlam bağlar kurulması açısından muazzam önem taşımaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Kursların düzenlenmesinde asıl başarının vakfa ait olduğunu ifade eden Avcı, emeği geçenlere teşekkür etti.

Avcı, harf değişikliklerinin konuşulduğu dönemde yazdığı kitabı dolayısıyla Avram Galanti'yi de andı.

Bu arada, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı konser verdi ve vakfın faaliyetlerini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?