banner15

'İlk 5 aydaki ÖSYM sınavlarında soru iptali yok'

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, yıl başından bu yana yapılan sınavlarda 2 bin 909 soru kullandığını söyleyerek, "Sınavlarda 2 bin 909 soru kullanıldı, soruların hiçbiri iptal edilmedi."

'İlk 5 aydaki ÖSYM sınavlarında soru iptali yok'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Bu yılın ilk 5 ayında ÖSYM tarafından yapılan 16 sınava, toplam 945 bin 445 aday başvurdu." dedi.

Özer, yıl başından bu yana yapılan sınavları değerlendirdi.

ÖSYM Başkanı Özer, kurum tarafından bu yılın ilk 5 ayında yapılan 16 sınava, toplam 945 bin 445 adayın başvurduğunu bildirdi.

Sınavlarda 155 bin 271 sınav görevlisinin hizmet verdiğini, sınav görevlisi başına düşen aday sayısının ortalama 6 olduğunu belirten Özer, bu oranın e-Sınavlarda ortalama 14 olduğunu ifade etti.

En fazla sınav görevlisi EKPSS 2018'de

ÖSYM olarak Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) özel önem gösterildiğini, bu nedenle aday başına diğer sınavlara göre daha fazla sınav görevlisi görevlendirildiğini dile getiren Özer, EKPSS 2018'de görevli başına 1,5 aday düştüğünü kaydetti.

İlk beş ayda soru iptali yok

ÖSYM tarafından yıl başından bu yana yapılan sınavlarda 2 bin 909 soru kullandığını bildiren Özer, "Sınavlarda 2 bin 909 soru kullanıldı, soruların hiçbiri iptal edilmedi." dedi.

Özellikle TUS ilkbahar sınavında her yıl birkaç soru iptali için mahkemeye gidildiğini hatırlatan Özer, bu yıl yapılan TUS ilkbaharda uzun zamandan beri ilk kez hiçbir soru iptali yaşanmadığına işaret etti.

Sınav sonuçları zamanında açıklandı

Mahmut Özer, sınav sonuçlarının tamamının da zamanında açıklandığını, KPSS ile farklı kurumlara yapılan yerleştirmelerin en kısa sürede gerçekleştirildiğini söyledi. Özer, şu an için bu şekilde bekleyen ve gecikmiş olan bir yerleştirmenin söz konusu olmadığını ifade etti.

ÖSYM'nin bu yıl itibarıyla başlattığı yeni uygulama gereği ilk kez yapılan sınavlara yönelik değerlendirme raporlarının yayımlanmaya başladığını hatırlatan Özer, şimdiye kadar 6 değerlendirme raporunun yayımlandığını, yıl sonuna kadar 6 raporun daha yayımlanmasının planlandığını kaydetti.

ALES ilk kez 81 ilde uygulandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, ALES sınavında bin altı kota uygulamasını kaldırarak sınavın 6 Mayıs 2018'de 81 ilde yapıldığını belirterek, "Böylece başvurduğu ilde aday sayısı binin altında olması durumunda başka bir ilde sınava girmesi gereken adaylar bu yıl kendi illerinde sınava girdiler." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48