banner15

İlk ders zili yeniliklerle ve sorunlarla çalıyor

2011 eğitim öğretim yılı için 16 milyondan fazla öğrenci, boykot ve öğretmensizlik gibi sorunlar altında ders başı yapıyor.

İlk ders zili yeniliklerle ve sorunlarla çalıyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'de 16 milyon öğrencinin evinde bu sabah okul telaşı yaşanıyor. Zira yaklaşık 16 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen, üç aylık yaz tatilinin ardından, 17 Haziran 2011'e kadar sürecek yeni eğitim öğretim yılı maratonuna bugün ilk adımı atıyor.

İlk yarısı 28 Ocak 2011 Cuma günü sona erecek olan eğitim ve öğretim yılının ikinci yarı yılı ise 14 Şubat 2011'de başlayacak ve 17 Haziran'da son bulacak. Okul öncesi eğitimin geçen yıl zorunlu tutulduğu il sayısı bu eğitim-öğretim yılında 32'den 57'ye yükseldi ve okul öncesi eğitimden yararlanan çocuk sayısı da 980 binden 1 milyon 100 bine çıktı.

SORUNLAR ÇOK, ÖĞRETMENSİZLİK VE BOYKOT...

Okullar bugün öğretmen açığı, kalabalık sınıflar, düşük okullaşma oranı gibi kemikleşmiş sorunların yanı sıra BDP’nin ‘bir haftalık boykot’ çağrısı nedeniyle sancılı açılıyor. Siyasilerin ve cumhurbaşkanın ”Boykottan vazgeçin” çağrısını BDP dikkate almadı.

KPSS'nin iptali sonrasında da birçok okulda ve bilhassa ilköğretimde en az 70 bin olarak tahmin edilen öğretmenin yokluğunda öğrenciler ders başı yapıyor.

YENİLİKLER DE VAR

Yeni eğitim yılında, yaklaşık 16 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen ders başı yapacak. Bu yıl, okul öncesi eğitim 57 ilde yaygınlaştırılacak, 2 bin 176 resmi ve özel anaokulunda, 1 milyon 100 bin çocuk anasınıfına başlayacak. Geçen hafta okula alışmaları için ‘uyum programına’ alınan mini mini birlerin sayısı da bu yıl 1 milyon 226 bin oldu.

Türkiye’de 33 bin 310 ilköğretim okulunda 10 milyon 916 bin çocuk okuyor, 428 bin öğretmen görev yapıyor. Genel ortaöğretimde ise 4 bin 67 genel lisede 2 milyon 420 bin öğrenci öğrenim görüyor. Mesleki ve teknik ortaöğretimde de 4 bin 846 lisede 1 milyon 819 bin öğrenci okuyor.

HAKKÂRİ VE AĞRI OKULLAŞMADA EN SONDA

Eğitim Sen’in raporuna göre en düşük okullaşma oranı Hakkâri’de. Hakkâri’yi Ağrı, Şırnak ve Batman izliyor. Okulöncesi eğitimde Türkiye genelinde okullaşma oranı yüzde 39 iken Hakkâri’de yüzde 14, Ağrı’da yüzde 15, Şırnak’ta yüzde 24...

Türkiye genelinde ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 98 iken; Hakkâri’de yüzde 85, Bitlis ve Muş’ta yüzde 87, Yozgat ve Van’da yüzde 88, Bingöl’de yüzde 91, Ağrı’da ise yüzde 93.

Ortaöğretim okullaşma oranının en düşük olduğu il ise Ağrı. Türkiye genelinde ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 65 iken; Ağrı’da yüzde 22, Hakkâri’de yüzde 41 olarak saptandı.

BİR ÖĞRETMEN 44 ÖĞRENCİ

İlköğretimde derslik başına 32, öğretmen başına 22 öğrenci; ortaöğretimde derslik başına 33, öğretmen başına 18 öğrenci düşüyor. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının en fazla olduğu bölge Güneydoğu. Bölgede ilköğretimde derslik başına 44, öğretmen başına 28 öğrenci; ortaöğretimde derslik başına 44, öğretmen başına 25 öğrenci düşüyor.

Benzer durum İstanbul için de geçerli. İstanbul’da ilköğretimde derslik başına 46, öğretmen başına 28 öğrenci; ortaöğretimde derslik başına 40, öğretmen başına 21 öğrenci düşüyor.

ANADOLU LİSESİ STATÜSÜ

Öte yandan ortaöğretimde yeniden yapılanma çerçevesinde Türkiye'deki bütün genel liselerin Anadolu ve mesleki teknik liselerine dönüştürülmesi uygulamasına da devam edilecek. MEB geçen eğitimöğretim yılında konuya ilişkin yayımladığı genelgede, tüm genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararı almış ve bu kapsamda yaz döneminde çalışmalar yürütülerek, fiziki altyapısı uygun 300'e yakın genel lise statü değiştirmişti.

Ortaöğretim Genel Müdürü Emin Gürkan, Anadolu liselerine dönüştürme uygulamasının avantajlarına dikkati çekti. Anadolu liselerinde sınıf mevcutlarının en fazla 30 olduğunu belirten Gürkan, "Böylece kalite artacak. Anadolu liselerinde yabancı dil öğrenme açısından da daha iyi bir fırsat yakalanacak'' dedi.

Eğitimde bu yıl yaşanacak bir başka yenilik de taşımalı eğitimle ilgili. Taşımalı eğitim bu yıldan itibaren ilköğretimin yanı sıra liselerde de uygulanmaya başlanacak. Başka kızlar olmak üzere, bulunduğu yerde lise olmayan öğrenciler lise bulunan yerlere servislerle taşınacak. Bu uygulamadan, ilk aşamada 50 bin öğrenci yararlanacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35