banner15

İmam Hatipler’in bilimsel başarıları görmezden geliniyor

ÖNDER "İmam Hatiplere Bakış" konulu yaptığı analizde İHL öğrencilerinin başarılarının medyada bilinçli olarak görmezden gelindiği sonucu çıktığı açıkladı

İmam Hatipler’in bilimsel başarıları görmezden geliniyor

İmam Hatipliler Derneği’nin (ÖNDER) 28 ulusal gazete taranarak yaptığı medya araştırmasına göre, imam hatip liseleri medyada negatif haberlerde öne çekilirken bilimsel başarıları ise bilinçli olarak görmezden geliniyor.

2017-2018 eğitim öğretim yılı rakamlarına göre, Türkiye genelinde 3 bin 142 imam hatip ortaokulu ve 1452 imama hatip lisesi bulunuyor. Toplam sayısı 4 bin 594 olan imam hatip okullarında öğrenim gören öğrenci sayısı 1 milyon 346 bin. Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, ÖNDER’in ‘imam hatiplere bakış’ başlıklı çalışmasında ‘imam hatip’ ifadesinin geçtiği 5 bin 309 haber ve yazı taranarak içerik analizi yapıldı.

Buna göre, imam hatipler ile ilgili 2017 yılında yazılı basında yer alan haberlerin yüzde 42’si hem olumlu hem olumsuz, yüzde 41’i tamamen olumsuz ve yüzde 17’si olumlu haberlerden oluştu.

Araştırmaya göre, imam hatiplerle ilgili haberlerin yüzde 31’i siyasi içerikli olurken, yüzde 21’i müfredatla ilgili. Raporda haberlerin toplamda sadece yüzde 4’ünün imam hatiplerdeki eğitim kalitesi ve bilimsel başarılarla ilgili olduğu kaydedildi.

Rapora göre, yazılı basındaki haberlerde imam hatiplerle alakalı kullanılan ayrımcı ifadeler şu şekilde: Dindar ve kindar nesil, IŞİD, gerici eğitim ve müfredat, militan. Haberlerde AK Parti ile ilişkilendirilen imam hatipler için en sık kullanılan ayrımcı ifadenin ‘arka bahçe’ olduğu belirtildi.

Buna göre imam hatiplilere yönelik ayrımcı dili en çok kullanan gazeteler ise şu şekilde: Aydınlık, Birgün, Cumhuriyet, Evrensel, Sözcü, Posta, Yeniçağ, Hürriyet, Yeni Asya, Ortadoğu ve Yurt Gazetesi.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48