banner39

İran'da Türkçe eğitim için program hazırlandı

İran yönetimi altındaki Güney Azerbaycan’da gelecek eğitim yılında Azerbaycan Türkçesinde eğitim verileceği iddia edildi.

Eğitim 27.08.2019, 16:20
İran'da Türkçe eğitim için program hazırlandı

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) konuşan Doğu Azerbaycan Eğitim ve Öğretim Müdürü Cafer Paşayi, Eğitim ve Öğretim Bakanlığının okullar için özel bir program hazırladığını belirtti.

Programa göre, ülkedeki eyaletlerin bölge halklarının taleplerine göre, haftada 2 saat özel ders verileceğini ifade eden Paşayi, “Halkın Türkçe eğitim talebi göz önünde bulundurularak Doğu Azerbaycan eyaletindeki okullarda Türkçe dersleri verilmesi kararı alındı.” dedi.

Programın 23 Eylül 2019’dan itibaren bazı okullarda başlayacağını aktaran Paşayi, “Tanımlanan içerik dahilinde haftada iki saat toplamda 60 saat olmak üzere Türkçe eğitimi verilmeye başlanacak.” ifadelerini kullandı.

Doğu Azerbaycan eyaletinde Türkçe eğitimin önemine dikkati çeken Paşayi, “Anayasa’nın 15’inci maddesine göre, yerel ve mahalli dillerin öğretilmesine ilişkin talepler daima dillendirildi. Eyaletimizde de iki dil (Türkçe ve Farsça) kullanıldığı için yerel ve bölgesel dillerimizi güçlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Bununla beraber İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti, Güney Azerbaycan Türklerinin yaşadığı diğer idari eyaletlerin tümünü kapsamıyor.

Güney Azerbaycan Türkleri başta Erdebil ve Batı Azerbaycan eyaletleri olmak üzere Zencan, Kazvin, Hamedan, Kum gibi eyaletlerde de çoğunluk olarak yaşıyor. Başkent Tahran’ın da üçte birinin Türk olduğu biliniyor.

İran’da Türkmenler, Kaşkaylar gibi diğer Türk halklarına da anadillerinde eğitim hakkı anayasada var olmasına rağmen tanınmıyor.

Kaynak: qha

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?