banner15

İTÜ'den çocuklar için yaz bilim okulları

İTÜ Eğlen Bilim Yaz Okuluyla çocuklar için bilim ve eğlence dolu bir yaz programı gerçekleştiriyor.

İTÜ'den çocuklar için yaz bilim okulları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eğlen Bilim 4- 6 ve 7 - 14 yaş arası çocuklara yönelik birbirinden eğlenceli yaz bilim okullarından oluşuyor. Programda sihirli kimya karışımları, enerji ve iklim atölyeleri, astronomi, roket, geri dönüşüm atölyeleri, aerodinamik deneyleri ve böcek avı gibi bir çok bilim atölyesi ve eğlence aktivite ve İstanbul’da Arboterum ve Planetaryum gezileri bulunuyor.

ELEKTRONİK ve ROBOTİK YAZ OKULLARI  (5 Eylül  - 9 Eylül 2011 )

İTÜ Elektronik mühendisleri tarafından verilen “Eğlenceli Elektronik ve Robot Yaz Okulları” 30 katılımcı ile gerçekleştiriliyor. Eğitimler pazartesi – cuma arasında 09:00 – 16:00 saatleri arasında düzenleniyor.

Elektronik Okulunda, 7 -10 yaş arası teknolojiye meraklı çocuklar  5 gün boyunca İTÜ Bilim Merkezi’nde birer elektronik mühendisi gibi çalışıyor, devreler tasarlıyor, oyuncaklar ve projeler üretiyor.

Robotik Okulunda ise, 11 -14 yaş arası geleceğin mucitleriyle robotik biliminin sırları keşfediliyor, robotlar oluşturuluyor. Yapılan robotlara her gün farklı görevler yükleniyor ve yerine getirmeleri sağlanıyor.  Ayrıca atölyeler sırasında seçilen projeler ileride İTÜ RO’ nun da içinde bulunduğu çeşitli yarışmalara katılabiliyor.

ARKEOLOJİ OKULU (12 Eylül – 16 Eylül 2011)

Arkeoloji okulunda bir arkeolog meslek hayatı içerisinde ne gibi şeylerle karşılaşıyorsa, bunlar modellenerek, çocuklar için beş gün boyunca yaşanabilen bir deneyime dönüştürülmüş.  Mumya yapımı, restorasyon, gerçek kazı çalışması, tümleme, orienteering, çivi yazısı atölyeleri yapılan aktivitelerden bazıları..

OKULDAN ÖNCE BİLİM  (15 Ağustos – 26 Ağustos 2011)

Türkiye’de bir ilk olarak, 4-6 yaş grubundaki minik meraklılar için hazırlamış ”Okuldan Önce Bilim Okulu”. Bu okul içinde baloncuklardan kuklalara, zevkli ışık-gölge oyunlarından basit robotlara kadar birçok bilimsel konu, eğlenceli bir atmosfer içinde sunuluyor. Aktivitelerde her şey çevrenin ve doğanın algılanmasına yönelik, fikir üretme temeline dayanıyor. Kursun sonunda katılımcılar Minik Mucit sertifikası ile ödüllendiriliyor.

EKOLOJİ YAZ OKULU  (30 Ağustos – 3 Eylül 2010)

Ekoloji temalı yaz okulu  geçtiğimiz yaz İTÜ Bilim Merkezi ve Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ile birlikte düzenlenmiş. Her iki kurumun tecrübelerinin çocuklara aktarılabilmesi için eğitimlerin 2 günü İTÜ Bilim Merkezi’nde, 3 günü ise Zeytinburnu TBB’de yapılmış.

Programa katılan 15 öğrenci, ekoloji, enerji, iklim değişikliği, botanik konularında eğitim ve atölyelere katılarak, kursun sonunda da “Doğa Dostu” sertifikası ile ödüllendirilmiş.

MUTFAKTA BİLİM GÜNLERİ

Mutfakta Bilim Günlerinde bütün deneyler besin maddeleri ve basit mutfak gereçleri ile yapılıyor ve mutfak en eğlenceli laboratuar haline geliyor. Organik yangın söndürücü, dilin tad algısı, ağızda patlayan baloncuklar, hızlı soğutma ile dondurma yapımı atölyeleri bu kapsamda çocuklar ile yapılan atölyelerden bazıları. “Mutfakta Bilim” eğitimleri 2 gün sürüyor.

İTÜ Bilim Yaz Okulları kapsamında şimdiye kadar İTÜ Bilim Merkezi’nde 11 kurs açılmış ve toplam yaklaşık 400 çocuk bu kurslardan yararlanmış.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35