banner15

Kamera tespitiyle bin 256 kişinin sınavı iptal

Geçen yılki sınavlarda uygulanan kameralı sistem sayasinde sınavlarda kurallara uymayan bin 256 adayın sınavı iptal edildi

Kamera tespitiyle bin 256 kişinin sınavı iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖSYM Başkanı Ali Demir, geçen yıl kamera kayıtlarına dayalı olarak sınav kurallarını ihlal eden bin 256 adayın sınavının geçersiz sayıldığını açıkladı.

ÖSYM Başkanı Demir,"Kamera kayıtlarına dayalı olarak sınav kurallarını ihlal edenlerin sınavları iptal edilmeye başlandı, 2013 yılında bin 256 adayın sınavı, kurallara uymadığı için geçersiz sayıldı" dedi.

Sınav süresince sınav binası girişlerinin ve sınav salonlarının görüntülerinin kamerayla kaydedilmesi uygulaması kapsamında 2013 yılında aynı anda 37 bin salonun izlenebilmesi sağlandı, bu rakam 2014'te 65 bin olacak. Böylelikle yıl içinde yaklaşık 200 bin salonun kamerayla izlenmesi, diğer deyişle sınav yapılan tüm salonların kamerayla izlenebilmesi hedefine ulaşılmış olacak. Kamera kayıtlarına dayalı olarak sınav kurallarını ihlal edenlerin sınavları iptal edilmeye başlandı, 2013 yılında bin 256 adayın sınavı, sınav kurallarına uymadığı için geçersiz sayıldı."

Her adaya farklı soru kitapçığı uygulamasının güvenlik açısından dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Demir, adayın internet ortamında cevap kağıdını ve talebi halinde soru kitapçığını görebilmesinin de açıklık ve şeffaflık adına çok önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Sınavlarda kopya çekmeye yol açacak, kalem, silgi gibi zorunlu olarak bulundurulması gereken araçların da ÖSYM tarafından temin edilerek, kötü niyetli kullanımın önüne geçildiğini vurgulayan Demir, sınav binalarına giriş ve çıkışın kontrol altına alındığını ve sınavın üçte ikilik süresi dolmadan hiç bir adayın binadan çıkarılmayarak soruların ezberlenerek dahi olsa bina dışına taşınmasının engellendiğini belirtti.

Evrakının basımı ve paketlenmesinde uygulanan "Kapalı Dönem Uygulaması"nın süreç haline getirilerek düzenlendiğini ve bu dönemde dış dünya ile irtibatın tamamen kesildiğini anlatan Demir, sınav evrakının basımını yapan matbaa içerisinde güvenli bilgi işlem sistemlerinin kurulduğunu ve ÖSYM'nin yüzde 100 kontrolü ve yönetimi altına alındığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 15:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48