banner39

Katlamalı harç uygulaması tamamen kaldırıldı

Üniversitelerde sınıf tekrarı yapmak zorunda kalan öğrencilerden her yıl katlamalı olarak alınan harçlar artık alınmayacak. Sınıf tekrarı yapanlardan normal harç alınacak. Normal bir şekilde okuyan öğrencilerden ise harç alınmıyor

Eğitim 12.02.2015, 11:07 12.02.2015, 11:22
Katlamalı harç uygulaması tamamen kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Üniversitelerde sadece sınıf tekrarı yapan öğrencilerden alınan harç uygulamasının katlamalı kısmı tamamen kaldırıldı. Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin her dönem katlanan harç ödemesini öngören "uygulama" dünkü Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla tamamen kaldırıldı. Katlamalı harç uygulaması son larak YÖK tarafından yapılan açıklamayla durdurulmuştu.

Dün yapılan Bakanlar Kurulu'ndan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, katlamaları harçların kaldırıldığını açıkladı.

Bakan Arınç, lisans ve lisansüstü eğitim programlarında artırımsız harç uygulanacağını, artırımlı ödeyenlere iade edileceğini söyledi.

Arınç açıklamasında şunları söyledi: Katlamalı üniversite harcı konusunda nihai bir karar alınıp alınmadığı sorusu için Arınç, "Öğrencilerimize bir müjdemiz olmalı. Başbakanımız bildiğiniz gibi katlamalı harç konusunu durdurmuştu. Başbakanımız hem Milli Eğitim Bakanlığına hem Yüksek Öğretim Kurumuna talimat vermek suretiyle harç uygulaması durdu ve bu konuda bir yasal düzenleme yapılmasını istedi. 4, 5 ve 6 yıllık lisans programları içerisinde mezun olan öğrencilerimizden harç almıyoruz. Bundan sonra da alınmamaya devam edecektir. İlgili dönem içerisinde mezun olamayan öğrencilerden normal öğrenim için arttırımsız olarak katkı payı alınacaktır. Lisansüstü programlarından da öngörülen süre içerisinde mezun olamayanlardan arttırımsız katkı payı alınacaktır. Bugüne kadar arttırımlı olarak katkı payı ödemiş olanlar varsa normalin dışındaki kısım kendilerine iade edilmiş olacak" şeklinde konuştu.

SINIF GEÇEN ÖĞRENCİLERDEN HARÇ ALINMIYOR

Üniversitelerin normal eğitim dönemlerinde okuyan öğrencilerinden harç alınmıyor. İkinci öğretim ile sınıf tekrarı yapan öğrencilerden harç alınıyor. Sınıf tekrarını uzatan öğrencilerden ise katlamalı harç alınıyordu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?