banner39

banner35

Kentsel sistemler ve ulaştırma yönetimi

"Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi" alanında yüksek lisans yapacak belediye çalışanlarına burs...

Eğitim 27.08.2010, 21:01 27.08.2010, 21:01
Kentsel sistemler ve ulaştırma yönetimi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi” alanında yüksek lisans yapacak belediye çalışanlarına burs veriyor.

Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi (UYGAR) arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, 2010-2011 eğitim yılı güz yarı yılında başlamak üzere, “Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi” Yüksek Lisans Programında eğitim görecek belediye çalışanlarına TBB tarafından burslu destek verilecek.

Belediye çalışanlarına yönelik oluşturulan programda, kent estetiği, kent planlaması, peyzaj, afet yönetimi, trafik yönetimi ve kontrolü, ulaştırma mühendisliği ve planlama, ulaştırma ekonomisi vb. konularında zengin bir ders programı bulunuyor. Programa katılan öğretim üyeleri, Bahçeşehir Üniversitesi ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin konularının uzmanı hocaları arasından belirlenmiş. Öğrenciler ise büyük bir kısmı İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinden olmak üzere çok sayıda büyükşehir, il ve ilçe belediyesi çalışanlarından oluşuyor.

Programa belediyelerin atanmış ve seçilmiş yöneticileri ile öncelikle imar, fen işleri, kentsel ulaşım sistemleri ve sinyalizasyon başta olmak üzere tüm belediye çalışanlarından koşulları lisansüstü eğitim yapmaya uygun olanlar katılabiliyor. Öncelikle belediye çalışanlarına yönelik oluşturulan programda, Kent Estetiği, Kent Planlaması, Peyzaj, Afet Yönetimi, Trafik Yönetimi ve Kontrolü, Ulaştırma Mühendisliği ve Planlama, Ulaştırma Ekonomisi gibi dersler veriliyor. Program “Uzaktan Eğitim Destekli” olup, kontenjan sayısı 80 kişi ile sınırlı.

Bir yarıyılda alınması gereken dersler en az 3 olup her bir ders 3 kredi. Tezli yapılacak yüksek lisansta toplam 7 ders, tezsiz yüksek lisansta ise 10 ders alınması zorunlu. Program hakkında detaylı bilgi (http://www.bahcesehir.edu.tr/fakultesayfa/fenbilimleri/bolum/kentselgenel/id/01) internet adresinden edinilebilir. Programa katılmak isteyenlerin 31 Ağustos 2010 tarihine kadar www.tbb.gov.tr adresinden ön başvuru yapmaları gerekiyor.

Ön başvurusu onaylananlar, Akademik Başvurularını Bahçeşehir Üniversitesine “şahsen” yapacaklar.

(http://www.bahcesehir.edu.tr/universite/yukseklisansdoktora.) Başvuru yapanların mülakat sınavları TBB ve Üniversite tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından 6 – 7 Eylül 2010 tarihleri arasında üniversitede yapılacak.

Başvurusu kabul edilen adayların, üniversiteye ödeyecekleri harç ve giderleri Türkiye Belediyeler Birliği tarafından karşılanacak. Ancak, yüksek lisans programını herhangi bir nedenle yarıda bırakanlar, kendileri ile ilgili TBB tarafından ödenen tüm harç ve giderleri ödemeyi taahhüt edecekler. Yine öğrenci, kaldığı dersin tekrarıyla ilgili kaydında harç ve giderlerini kendisi ödeyecek.
 

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?