banner39

Kopyayı ihbar eden öğrenciye indirim

ÖSYM yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yeni yasa tasarısında kopyayı ihbar eden öğrenciye indirim yapılması önerisi de var.

Eğitim 18.01.2011, 13:05 18.01.2011, 13:42
Kopyayı ihbar eden öğrenciye indirimOrganize kopya çetesini ele veren kopyacı öğrenciye ÖSYM'den ‘pişmanlık indirimi’ geliyor. ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ve Mustafa Elitaş ile Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, TBMM Başkanlığı'na ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasını öngören yasa teklifi sundu.

TBMM Başkanlığı'na 28 Aralık 2010'da sunulan tasarıyla büyük ölçüde paralellik taşıyan teklif, bazı farklılıklar da içeriyor.

YÖK Başkanı tarafından atanan ÖSYM Başkanı’nın ataması Cumhurbaşkanı’na bırakılması, Polis akademilerinin imam hatip mezunlarına açılması da teklifle getirilen düzenlemeler arasında.

Organize kopya çetesini ele veren kopyacı öğrenciye de ÖSYM'den ‘pişmanlık indirimi’ geliyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin ismi Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak değiştirilen kanun teklifinde, kopya konusunda da sert tedbirler getiriliyor. Sınavda kopya çeken öğrencilere, dört yıla kadar hapis cezası öngörülürken, kopyanın organize yapılması durumunda ceza altı yıla kadar çıkarılıyor. Yasa teklifinde, sınavı iptal edilen kopyacı öğrenci dahil olduğu organizasyonu ihbar ederse sınava giriş yasağının kaldırılması öngörülüyor.

Sınav sonuçlarını aday lehine değiştiren görevlilere de üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası geliyor. Kamu hizmetine atanmış kişilerin, sınavda kopya çektiklerinin belirlenmesi durumunda görevlerine son veriliyor. Polis akademilerinin imam hatip mezunlarına açılmasını da getiren teklifteki düzenlemeler arasında şunlar var:

ÖSYM yurt dışında da sınav yapabilecek.

ÖSYM Başkanı, YÖK'ün göstereceği üç aday arasından Bakanlar Kurulu'nun önerisiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Tasarıda, başkanın, YÖK'ün önereceği üç aday arasından müşterek kararnameyle atanması öngörülüyor.

ÖSYM başkan ve yardımcıları, tam zamanlı görev yapacak. Ancak akademik AR-GE faaliyetlerinde bulunabilecekler.

Soru hazırlanması için yurt dışında çalışma yapmak üzere personel görevlendirilebilecek. Merkezin faaliyetlerinin yürütülmesi için döner sermaye işletmesi kurulacak. İşletmenin sermayesi, 10 milyon lira olacak. Başkanlık personeli, ayda 60 saati geçmemek üzere fazla mesai yapacak. Zorunlu hallerde bu süre yüzde 50 artırılabilecek. Soru havuzu hiçbir koşul altında kısmen ya da tamamen üçüncü şahıslara verilemeyecek. Adli kovuşturmalarda ise soru havuzuna erişim için Bakanlar Kurulu'nun izni gerekecek.

ÖSYM'nin yeniden yapılandırılması bir yıl içinde tamamlanacak. Bu sürede yürürlükteki mevzuat uygulanacak.

Teklif, tüm lise ve dengi okul mezunlarının polis meslek yüksekokulları ile akademilere girebilmesine olanak sağlıyor. Yürürlükteki düzenlemeye göre, ''genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul'' mezunları bu okullara girebiliyorlar. Teklifin gerekçesinde, bu düzenleme ile okul ve fakültelere girişte ''ayrımcılığa son verildiği'' yer aldı.

AK Partili Bozdağ, Elitaş ve Kaynak'ın teklifi, İstanbul'da Gelişim Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi, Alanya'da ise Hamdullah Emin Paşa adıyla üç yeni vakıf üniversitesi kurulmasını da öngörüyor.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?