banner39

Kosova'da 3 üniversite ve 4 kolej bu yıl yeni öğrenci almayacak

Kosova'da İpek, Mitroviça ve Prizren kamu üniversiteleri ve FAMA, Iliria, Tempulli ve Kosova Art Academy 2019/2020 öğretim yılında yeni öğrenci alamayacak. 

Eğitim 16.07.2019, 15:38 16.07.2019, 15:48
Kosova'da 3 üniversite ve 4 kolej bu yıl yeni öğrenci almayacak

Kosova'da İpek, Mitroviça ve Prizren kamu üniversiteleri ve 4 özel koleji bu yıl eğitim vermeme kararı aldı. 

Karara göre İpek, Mitroviça ve Prizren kamu üniversiteleri ve FAMA, Iliria, Tempulli ve Kosova Art Academy 2019/2020 öğretim yılında yeni öğrenci alamayacak. 

Eğitimde Kalitenin Artması Örgütü (ORCA) üniversitelerin kapatılmayacağını ve öğrenimlerine devam eden öğrencilerin öğrenimlerine devam edeceği, sadece yeni öğrenci kaydı yapılamayacağını duyurdu.

Bunun dışında Kolegji Biznesi ve Juridica kolejleri de bu öğretim yılı yeni öğrenci alamayacak. Bu iki eğitim kuruluşu akreditasyon başvurusunda bulunmadığı için otomatik olarak akredite edilmedi.

Üniversiteler, önümüzdeki yıl yeniden akreditasyon için başvurabilecekler.

Devlet Kalite Konseyi  İpek, Mitroviça ve Prizren kamu üniversitelerini ve 4 özel koleje akredite etmeme kararı Devlet Kalite Konseyi  6 üyesi oyu ile kabul edildi. 

Devlet Kalite Konseyi, üniversiteleri akredite etmeme kararını uluslararası uzmanların tavsiyesi doğrultusunda aldı.   

Prizren Üniversitesi: Öğrenciler Endişelenmesin

Prizren “Ukshin Hoti” Üniversitesi  öğrencilere son  haberler nedeniyle paniğe kapılmama çağrısında bulundu.

Devlet Kalite Konseyi dün  İpek, Prizren ve Mitroviça kamu üniversitelerinin kapanması kararını aldı. Bu karar sonucu söz konusu üniversiteler bu yıl öğrenci kabul etmeyecek. 

Bir basın bildirisi ile Prizren Ünivewrsitesi  net bir tutumla çıkmak için resmi bir bildiriyi  beklediğini duyurdu. 

 “Prizren “Ukshin Hoti” Üniversitesi  bir yıllığına bu kurumun akredite edilmeyeceğine dair basında çıkan haberleri tedirginlikle takip ediyor.  Devlet Kalite Konseyinin karar içeriğiyle ilgili Kosova Akreditasyon Ajansının resmi bildirisini bekliyoruz.  Resmi bildiri yayınlandıktan sonra durumla ilgili tutumumuzu açıklayacağız”. 

 “Böyle bir karar kabul edilemezdir. Üniversite,  yasa maddeleri ile hükümleriyle uyumlu şekilde çalışacaktır. Prizren Üniversitesi söz konusu olunca Devlet Kalite Konseyi'nden kararını gözden geçirmesini  talep edeceğiz, uluslararası uzmanların önerilerini de dikkate alarak kurumsal akreditasyon için tüm şartları  yerine getirdiğimizi değerlendiriyoruz” deniliyor “Ukshin Hoti” Üniversitesi bildirisinde. 

Kaynak: Kosova Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?