Küçük bilim adamları yaz okulunda

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi, TUBİTAK desteğiyle Küçük Bilim Adamları Yaz Okulu (KÜBAYO) Projesi’ni hayata geçiriyor.

Eğitim 24.05.2011, 15:02 24.05.2011, 15:13
Küçük bilim adamları yaz okulunda

Zehra Gülle/Dünya Bülteni

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi TUBİTAK desteğiyle yeni bir projeye imza atıyor. Küçük Bilim Adamları Yaz Okulu (KÜBAYO) Projesi, ilköğretim çağı öğrencilerinden başarılı öğrencilerin bilimsel ve akademik performanslarını arttırmak ve geleceğin bilim insanı ve araştırmacılarının yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor. Ayrıca çevreye duyarlı, sorumluluklarının bilincinde ve aktif bir nesil yetiştirmek, öğrencilere merak ve araştırma duygusu ve becerisi kazandırmak, yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfetmek ve desteklemek de projenin diğer diğer hedefleri arasında.

20 Haziran- 08 Temmuz tarihleri arasında (toplam 3 hafta) gerçekleştirilecek olan Küçük Bilim Adamları Yaz Okulu (KÜBAYO) projesi için Bayrampaşa genelinden başarılı 20 öğrenci (10 kız, 10 erkek) seçilecek. İlköğretim 6. ve 7. sınıflarda öğrenim gören tüm öğrencilerin ücretsiz olarak başvurabileceği yaz okuluna alınacak öğrencilerde aranan en önemli özellik ise Fen Bilimlerine ilgi duymak. Ön başvuruların bayrampasabilimmerkezi.com/kubayo adresinden online olarak alındığı yaz okuluna başvuru süresi 25 Mayısa kadar uzatılmış durumda.

KÜÇÜK BİLİM ADAMLARI YAZ OKULU PROGRAMI

Yaz okulu etkinlikleri iki bölümden oluşuyor. İlk bölümü laboratuvar eğitimi, ikinci bölümü de bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinlikler oluşuyor. Katılımcı öğrenciler Fen Bilimlerinin Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik branşlarını laboratuvarlarda basit etkinlikler yaparak görecek ve laboratuvarda gördükleri bu konuların günlük hayattaki uygulamalarını gezecekleri yerlerde gördükleri ile idrak edebilecekler. Aynı zamanda spor, film, oyun ve gezi etkinlikleri ile de hem eğlenecek hem de öğrenerek bilimsel farkındalık kazanacaklar.

TÜBİTAK tarafından desteklenen proje, Türkiye genelinde yapılan 241 başvuru arasından seçilmiş ve bunlar arasında bir yerel yönetime bağlı çalışan tek kurum olma özelliğini taşıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?