banner15

Kürdoloji bölümüne yoğun ilgi

Artuklu Üniversitesi'deki Kürt Dili Anabilim Dalı’nın 20 kişilik kontenjanı için 235 kişi başvurdu

Kürdoloji bölümüne yoğun ilgi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye’de ilk defa Kürtçe eğitim verecek olan Mardin Artuklu Ünüversitesi, Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın 20 kişilik kontenjanı için 235 kişi başvurdu.

Mardin Artuklu Üniversitesi  Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalına, Kürtçenin Kurmanci ve Zazaca lehçelerinde yüksek lisans yapmak için 235 kişinin başvurduğunu belirterek karşılaştıkları ilginin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Bu kişileri iki günden beri mülakat aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Yıldırım, "Kürt dili için akademisyen sorunu giderildi. Mülakat sonucu 20 asil ve 20 yedek alacağız. Yüksek lisans programında vereceğimiz dersler Kurmanci ve Zazaca olacak. Yani her iki lehçe de burada kendine yer bulacak. Süryanice ve Arapça bölümleri için ise gelecek yıl öğrenci almayı planlıyoruz. Üniversiteden mezun olacak bu 20 kişinin ismini Türkiye'deki bütün üniversitelere göndereceğiz. Bu alanda herhangi bir çalışmaları olursa bu konuda kendilerinden yardım alabilsinler diye. Yüksek lisansa 35'i bayan 235 kişi başvurdu. Sonuçları yarın ilan edeceğiz. Cuma günü ise kesin kayıları yapacağız. Ekim ayının ilk haftasında ise derslere başlayacağız." dedi.

Yıldırım, öğrenci alımlarının şubat döneminde de devam edeceğini ve mezun olacak öğrencilerin başka üniversitelerde açılabilecek Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde ihtiyaç duyulan alanlarda rahatlıkla iş imkanı bulabileceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48