banner39

Lazca da seçmeli ders oldu

Zazaca, Kürtçe, Adıgece ve Abazaca'nın ardından Lazca da seçmeli ders oldu

Eğitim 13.09.2013, 16:45 13.09.2013, 17:10
Lazca da seçmeli ders oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamındaki Zazaca, Kürtçe, Adıgece ve Abazaca seçmeli derslerine, Lazca da eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) geçen yıl ortaokulların hafatlık ders çizelgesinde yaptığı düzenlemeyle, seçmeli dersler arasına yaşayan diller ve lehçeler dersi de girdi.

Ders kapsamında ortaokul 5. sınıftan başlamak üzere Zazaca Kürtçe, Adıgece ve Abazaca, kademeli olarak seçmeli okutulmaya başlandı.

Bu yıl için de Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığınca alınan kararla, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yaşayan diller ve lehçeler dersinin kapsamına, Lazca da alındı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren 5. sınıftan başlamak üzere Lazca seçmeli okutulacak.

TTK, Lazca dersi için müfredat da hazırladı. Öğretim programının hazırlanmasında Avrupa Konseyi tarafından yabancı dil öğrenimi ve öğretimi için yabancı dil dersinin uygulanmasına dair karşılaştırılabilir standartlar getiren ''Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni''nden yararlanıldı.

Programla 8. sınıfın sonunda ulaşılması hedeflenen yeterlilik düzeyi, temel dil kullanımı olarak belirlendi. Ders, dinleme, konuşma, okuma ve yazma şeklinde, çeşitli etkinliklerle işlenecek.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?