banner39

Lise öğrencilerinden Osmanlıca dergi

Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Osmanlı Türkçesi ile "Heybe" adını verdikleri bir dergi çıkararak kentteki kamu kurum ve kuruluşlarına dağıttı.

Eğitim 15.12.2016, 12:24 15.12.2016, 12:24
Lise öğrencilerinden Osmanlıca dergi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Samsun'da, Osmanlıca Türkçesi dersi de verilen İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Osmanlı Türkçesi ile "Heybe" adıyla dergi çıkardı.

Haftada 2 saat Osmanlı Türkçesi eğitimi alan 10 ve 11. sınıf öğrencilerince hazırlanan "Heybe" adlı 10 sayfadan oluşan dergide, okulun tanıtımının yanı sıra projeler, edebiyat, sanat ve spor gibi konularda haberler bulunuyor.

İlk sayısı 250 adet bastırılan ve kentteki kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılan derginin ikinci sayısının 500 adet bastırılması planlanıyor.

Okul müdürü Hamza Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarında Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulduğunu söyledi.

Öğrencilerin edindikleri bilgiyi "Heybe" dergisiyle esere dönüştürdüğünü ifade eden Sofuoğlu, "Öğrencilerimiz bir dergi çıkarmak istediklerini belirtince güncel bilgilerle dolu bir çalışma yapılmasını istedik. Hem okul haberleri hem de kültür sanat haberleri, bulmaca, fıkra, eğlence ve spor sayfası olan bir dergi çıkarmayı planladık. Öğrencilerimizin istek ve gayreti derginin ortaya çıkmasını sağladı." dedi.

Osmanlıca öğretmeni Hakan Kamacı da derginin 18 ve 19. yüzyıl diliyle yazıldığını anlatarak, "Dil, yaşayan bir varlık, sürekli gelişiyor. İlk sayısı çıkartılan dergi ile ilgili olumlu tepkiler aldık. Okulumuzu ziyaret eden yazar ve bürokratların dergiye olumlu eleştiriler getirmesi, bizleri mutlu etti." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?