banner39

Liselerdeki boş kontenjanlara başvurular başlıyor

Sınavla öğrenci alan liselerde boş kalan kontenjanlar için başvurular bugün başlıyor...

Eğitim 09.09.2013, 08:46 09.09.2013, 09:41
Liselerdeki boş kontenjanlara başvurular başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme başvuruları başlıyor.

Boş kontenjanlar bugün saat 10.00'da, bakanlığın internet sitesinde açıklanacak. Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih ve yerleşme hakkı verildi. 2013 yılı Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) katılan ve Orta Öğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 201 ve üzeri olan tüm öğrenciler, ek kontenjan hakkından yararlanacak.

Normal tercih döneminde okul tercihi yapmayan/ yapamayan, tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen, asıl/ yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran tüm öğrenciler, başvuruda en fazla 5 tercih yapılabilecek. Öğrenciler, https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yayımlanan boş kontenjanlar için tercihte bulunacak. Başvuruların 16 Eylül'de sona ermesinin ardından yerleştirmeler puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yapılacak.. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrencilerin, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecek. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacak.

MEB, adayların tercihlerini yaparken, kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gidebileceklerini ve bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almalarını hatırlattı. Okullardaki kontenjanlar tamamlanana kadar, eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri sürecek.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?