Liseliler Facebook mesajları nedeniyle okuldan atılabilir

Sosyal medya üzerinden bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturan, bunları çoğaltan, yayan ve ticaretini yapan lise öğrencileri okuldan atılacak

Liseliler Facebook mesajları nedeniyle okuldan atılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), sosyal medya üzerinden lise öğrencilerini yakın takibe alıyor. Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla; bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturan, bunları çoğaltan, yayan ve ticaretini yapan lise öğrencilerine örgün eğitimin dışına çıkarma cezası uygulanacak.

MEB  Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, öğrencilerden, sağlığı olumsuz etkileyen ve sağlığa zarar veren, alkollü ya da bağımlılık yapan maddeleri kullanmamaları, bulundurmamaları ve bu tür maddelerin kullanıldığı yerlerde olmamaları beklenecek.

Bilişim araçlarını ve sosyal medyayı kişisel, toplumsal ve eğitsel yararlar doğrultusunda kullanmaları, zararlı, bölücü, yıkıcı ve toplumun genel ahlak kurallarıyla bağdaşmayan ve şiddet içerikli amaçlar için kullanmamaları; bunların üretilmesine, bulundurulmasına, taşınmasına yardımcı olmamaları istenecek.

Okulların özelliklerine göre ayrıca destekleyici kurallar belirlenecek. Bu kurallar okul öğrenci ödül ve disiplin kurulunun önerisi, öğretmenler kurulunun kararına bağlı olarak okul müdürünün onayından sonra uygulamaya konulacak. Öğrenci ve veliler, Okul Öğrenci Veli Sözleşmesinin gereklerini yerine getirecek.

Yönetici ve öğretmenler, öğrencileri; çevre, okul çalışanları ve diğer öğrenciler tarafından fiziksel ve ruhsal yönden zarar görmemeleri için dedikoduya, zorbalığa, tehdide, sataşmaya ve onur kırıcı her türlü lakap takılmasına karşı koruyacak.

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu puan şartına bağlı kalmadan; zorunlu göç mağdurları, mülteci ve sığınmacılar, gazi ve şehit yakınları, doğal afetlerden etkilenenler, yaşlı, yetim, öksüz, güçsüz, engelli ve benzeri durumda olanlar ile diğer yardıma ihtiyaç duyanlara yönelik yürütülen toplum hizmetlerinde görev alanlar, onur belgesiyle ödüllendirilecek.

YASADIŞI PANKART VE EYLEME CEZA

Kişilere, arkadaşlarına ve okul çalışanlarına sözle, davranışla veya sosyal medya üzerinden hakaret eden, paylaşan, yayan veya başkalarını bu davranışa kışkırtan; pansiyonun düzenini bozan, pansiyonu terk eden, gece izinsiz dışarıda kalan; izinsiz gösteri, etkinlik ve toplantı düzenleyen, bunlara katılan; okul kurallarının uygulanmasını ve öğrencilere verilen görevlerin yapılmasını engelleyen; müstehcen veya yasaklanmış araç, gereç, doküman ve benzerlerini dağıtan, duvarlara ve diğer yerlere asan, yapıştıran, yazan, bu amaçlar için okul araç-gerecini ve eklentilerini kullanan, bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine ve kişilere zarar verenler ile milli ve manevi değerlere, genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunanlar, okuldan 1-5 gün arasında kısa süreli uzaklaştırılacak.

SOSYAL MEDYA MESAJLARI

Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla; bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturan, bunları çoğaltan, yayan ve ticaretini yapanlara örgün eğitimin dışına çıkarma cezası uygulanacak.

CEZALILAR REHABİLİTE EDİLECEK

Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrenciler, okul rehberlik servisinin veya rehberlik ve araştırma merkezinin raporuyla okul yönetiminin kararına bağlı olarak rehabilite edici uygulamalara tabi tutulacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 09:52
banner53
YORUM EKLE

banner39