banner39

Liselilerin hedefi yurt dışında yaşamak!

Yyapılan bir araştırmaya göre , liselilerin hedefinin yurt dışında yaşamak olduğunu ortaya koydu.

Eğitim 02.08.2011, 16:48 03.08.2011, 11:37
Liselilerin hedefi yurt dışında yaşamak!

Dünya Bülteni/Haber Bülteni

Lise öğrencilerinin eğilimlerini açığa çıkarmak üzere yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar elde edildi. maltepe Üniveristesi'inin liseli gençler arasınd ayaptığı araştıırmada yüzde altmışı için din vaz geçememeyeği değer. buna karşılık arkadaşlık yüzde 75 oranında.

AA haberine göre araştırmaya, İstanbul Anadolu yakasında bulunan devlet liseleri, Anadolu liseleri, meslek liseleri, imam hatip ve özel liseler arasından, istatistikî yöntemlerle seçilen 45 liseden 2 bin 356 öğrenci katıldı.

Araştarmaya göre, lise gençliğin yüzde 90'ı televizyon izlerken, internet üzerinden dünyadaki olayları takip edenlerin oranı yüzde 78. İnternet üzerinden gerçekleşen sosyal-medya veya sanal arkadaşlık sitelerine üye olmak açısından facebook yüzde 91 izlenme oranı ile en önde geliyor.

Liseli öğrencilerin hayatta ''vazgeçemeyeceklerinin'' de sorgulandığı araştırmada, gençlerin vazgeçilmezlerinin sırasıyla yüzde 77 ''arkadaşları'', yüzde 75 ''müzik'', yüzde 67 ''internet'' ve yüzde 60 oranında da ''dini inanç'' olduğu görüldü.

Araştırmaya göre, lise öğrencilerinin 3'te biri yaz tatilini memleketinde geçiriyor. Özel  lise öğrencileri dışında, yurt dışı deneyiminin oldukça sınırlı görüldüğü  araştırmada, şu sonuçlara dikkat çekildi:

"Yurt dışında yaşamak isteyenlerin yüzdesinin, bütün lise türlerinde yüksek olduğu görülmektedir. Anadolu lisesi öğrencilerinin 3'te 2'si, imam hatip lisesi öğrencilerinin yarısı yurt dışında yaşamak istemektedir. Öğrencilerin, Türkiye'yi hangi ülkeler grubuna katılmış olarak görmek istedikleri de yurt dışında yaşama isteği kadar önemlidir.

Öğrencilere göre, Avrupa Birliği, Türkiye'nin katılabileceği ülkeler grubunun başında gelmekle birlikte, bunu isteyen öğrenci oranı yüzde 42. Bu anlamda, bir sonraki ülke grubu İslam dünyası olup katılımcıların 5'te 1'i tarafından dile getirildi. Hiçbir gruba katılmayalım diyenlerin ise yüzde 15 düzeyinde olduğu görüldü.''

Araştırma, liseli gençlerin büyük çoğunluğunun orta öğretimdeki eğitim sistemine karşı eleştirel olduğunu da ortaya koydu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?