banner39

Maarif Okulları Arnavutluk'ta eğitime başladı

30 ülkede 156 okulu olan Maarif Vakıflarının Arnavutluk'taki okulları eğitime başladı

Eğitim 27.09.2018, 16:00 27.09.2018, 16:16
Maarif Okulları Arnavutluk'ta eğitime başladı

Türkiye Maarif Vakfının (TMV) Arnavutluk'taki okullarında 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı.

Törene, TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, TMV Arnavutluk Direktörü Fatih Cankurt'un yanı sıra ülkedeki Türk ve Arnavutluk kurum ve kuruluş temsilcileri, okul yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı.

TMV Başkanı Akgün, burada yaptığı konuşmada, vakfın, bu okulda olduğu gibi dünyanın çok farklı ülkelerinde farklı iş birlikleriyle her geçen gün eğitim ağını genişlettiğini ifade etti.

Akgün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Heyecanlıyız ve mutluyuz çünkü vakıf olarak Arnavutluk'ta uluslararası eğitim ağımızın çok önemli bir ayağını bugün hep beraber başlatıyoruz. Üniversitemiz, lisemiz, temel eğitim birimimiz ve ana okullarımızla komple bir eğitim kurumunu beraberce işleteceğiz. Artık bundan sonra sizler de bizim geniş eğitim ailemizin bir parçası haline geldiniz. Türkiye Maarif Vakfının bugün 30 ülkede 156 okulu vardır." 

Türkiye merkezli bir eğitim kurulu olarak küresel bir eğitim ağı olduklarını kaydeden Akgün, "Bütün dünyada kendisine güven duyulan bir eğitim markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. Amerika'dan Avustralya'ya, Tunus'tan Gürcistan'a, Sudan'dan Arnavutluk'a kadar pek çok ülkede kardeş okullarımız var. Bu büyük eğitim ağının bize kazandırmış olduğu tüm tecrübeleri ve birikimimizi şimdi Arnavutluk'a getiriyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye ve diğer pek çok ülkede kardeş okul projelerini hayata geçireceklerini, bunun öğrenciler için yepyeni ufuklar açacağını kaydeden Akgün, "Bizim okullarımızdan mezun olanlar en az 3 dili çok iyi konuşacak. Bunların birincisi önce ana dil. Arnavutçayı mutlaka en iyi şekilde öğreteceğiz. İkincisi uluslararası geçerliliği olan bir dil İngilizce, zaten bu okulda da öğretiliyor. Üçüncüsü de Türkiye'nin bir eğitim kurulu olarak elbette ki Türkçeyi de öğrencilerimizin ayağına getiriyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?