banner39

MEB'de sahte diplomalı öğretmenler

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sahte diplomayla öğretmenliğe başlayan 50-60 kişinin tespit edildiğini açıkladı

Eğitim 07.01.2016, 13:49 07.01.2016, 13:49
MEB'de sahte diplomalı öğretmenler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bazı sahte diplomalarla müracaat edip öğretmen olan arkadaşlar olduğunu tespit ettik" dedi.

Bakan Avcı, Habertürk kanalında yaptığı açıklamada, "Muhtemelen bu çete veya çeteler, şubat atamaları için de bazı öğretmen adaylarına musallat olabilir. Çok ciddi paralarla, 30-40 bin lira alarak bu sahte diplomaların pazarlandığına dair bir duyum da geldi" ifadelerini kullandı. Avcı, şöyle devam etti:  

Bazı sahte diplomalarla müracaat edip öğretmen olan arkadaşlar olduğunu tespit ettik. Bazı üniversitelerin diplomalarını, hatta geçici mezuniyet belgelerini taklit ederek öğretmenliğe başvurmuş ve o diplomayı hakiki diploma gibi kabul ettirerek göreve başlamış 50-60 civarında, bunları tespit ettik. Bu soruşturmayı daha da derinleştiriyoruz.

Tüm üniversitelerden geriye doğru kendi öğretmen alımlarımızda bu tür sahte diploma... Bunun bir çete işi olduğu izlenimi var. Hatta bazı ön bilgilerden büyük meblağlarla bu işi organize eden bir çetenin olduğu ön bilgisi de var. Para karşılığı ama bazı terör örgütleriyle bağlantılı olma ihtimali de var. Bu tarafını savcılıklar daha çok araştırıyorlar.

En çok hangi branşta ihtiyacımız varsa orada daha çok öğretmen alıyoruz. Dolayısıyla o branşlara yönelik böyle bir tezgah kurulmuş.

Muhtemelen bu çete veya çeteler, şubat atamaları için de bazı öğretmen adaylarına musallat olabilir. Çok ciddi paralarla yani 30-40 bin lira alarak bu sahte diplomaların pazarlandığına dair bir duyum da geldi. Borç çekip ödeyen öğretmenler olduğunu arkadaşlarımız söylediler. Dolayısıyla öğretmen adaylarımız, sakın böyle şeylere tevessül etmesinler. Bu konuda çok ciddi bir çalışmamız var. Yazık olur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?