banner39

MEB'den sendikalara cevap

Eğitim Sendikaları tarafından ücretli öğretmenlikle ilgili yapılan eleştirilere Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Eğitim 20.09.2010, 20:48 20.09.2010, 20:48
MEB'den sendikalara cevap


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eğitim Sendikaları tarafından ücretli öğretmenlikle ilgili yapılan eleştirilere Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden cevap geldi.

Bazı eğitim sendikaları tarafından, KPSS skandalı nedeniyle okullardaki öğretmen açığının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kadro bekleyen öğretmenler yerine ücretli öğretmen olarak istihdam edilmek istenmesinin kriz fırsatçılığı, ücretli kölelik, vurgundan pay alma çabası olarak eleştirilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
 
Yapılan açıklamada; Ağustos ayında yapılması planlanan 30 bin kadrolu öğretmen alımının KPSS’ye ilişkin yürütülen soruşturma nedeniyle,  başvuruda bulunan öğretmen adayları açısından telafisi güç hukuki ihtilafların doğmaması adına durum netleşinceye kadar ileri bir tarihe ertelendiği belirtiliyor.

Fakat bu durumun bir iptal olmadığı, geçici bir süre için sadece erteleme olduğu ve atamaların yapılmayacağı anlamını kesinlikle taşımadığı açıklanıyor.
 
Ertelemeden dolayı ücretli öğretmenlerle hizmet götürmeye çalışılmasının  ‘fırsatçılık’ olarak değerlendirilmesinin üzüntü verici olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi.

“Atamaların ertelenmesi kararı şahsi tasarruflarla verilmiş bir karar değildir, şahsi tasarrufla verilecek bir karar da olamaz. Kim olsa bu yönde karar verirdi.

Bakanlık makamı şahsi duygu ve düşüncelere göre değil, mevcut hukuki duruma göre karar verilecek bir makamdır.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, soruşturmanın yönü doğrultusunda verilecek idari karar sonrasında atamaların olabilecek en kısa sürede gerçekleştirileceğini bir kez daha hatırlatırız.” 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?