banner39

Modern Ebeveynler ve 'Proje Çocuk' Yetiştirmek

Psiko-analizle ilgilenen, annelik ve kadınlık psikolojisi üzerinde çalışan R. Berin Tuncel, ''Kendine Doğmak & İçimizdeki Anneden Özgürlüğe Yolculuk'' kitabı modern anne ve çocuk ilişkisi üzerinde düşünmek ve okumak isteyenler için önemli bir kaynak. Sedat Palut yazdı.

Eğitim 29.06.2018, 12:39 29.06.2018, 12:39
Modern Ebeveynler ve 'Proje Çocuk' Yetiştirmek

Hızlı, akışına yetişmekte zorluk çektiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Bu hıza yetişebilmek için gösterdiğimiz çaba yaratılışımıza aykırı gibi… Sanki birileri bizim için daha doğmadan oklar belirlemiş de, bizler bu okların peşinden gidiyoruz büyüyünce. Yalnız bu sokakları gösteren okların sonu bir türlü gelmiyor. Yolda olmak güzel lakin insanın her yola girme ve oradaki lezzetlerden tat alma arzusu da bitecek gibi durmuyor. Hem yolda olmak hem de arzuların peşinde koşmak… İnsan tabiatına ne kadar uygun, var oluşumuzla örtüşen bir durum mudur bu?

Özellikle günümüz modern hayatında gerek geçim kaygısı gerekse kadının ‘var olma’ ihtiyacı onları sosyal hayat içinde daha çok gösteriyor. Bu onları memnun etmiş gibi görünse de gittiği sokakların, takip ettiği okların sayısı zaman ilerledikçe artıyor. Modern kadınların gittiği sokaklar, erkeklere göre daha fazla. Kadınlar bu sokaklarda daha fazla dükkâna girip çıkıyor. Bu durumun onları mutlu ettiğinden şüpheliyim. Özellikle anne olduktan sonra.

Yukarı paylaştığım durumu sorgulayan bir kitap yayımlandı yakın zamanda: “Kendine Doğmak & İçimizdeki Anneden Özgürlüğe Yolculuk”. Tuti Kitap’tan çıkan eserin yazarı R. Berin Tuncel. Tuncel, Nefs Pskolojisi ekolünün kurucusu Psikiyatr Dr. Mustafa Merter’den öğrenim analizi dersleri almış, psiko-analizle ilgilenen, annelik ve kadınlık psikolojisi üzerinde çalışan bir yazar.

Modern annelik ve “proje çocuk” yetiştirmek

Yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?