banner15

Okula başlayacak çocuğunuza nasıl davranmalısınız?

Uzmanlar, okula uyum haftası öncesi velilerin işini kolaylaştıracak, okul kaygısını azaltacak önerileri anlattı.

Okula başlayacak çocuğunuza nasıl davranmalısınız?

Okula başlayacak olan çocuklar için ders zili çalacak. O nedenle okullar Eylül ayının bu ilk haftalarında çocukların okula uyum sağlamasına olanak veren oryantasyon-uyum çalışmalarına ağırlık veriyor. Velilerin aklında ise ‘Okula yeni başlayacak çocuklara nasıl davranmalı?’ sorusu var. Uzmanlar, okula uyum haftası öncesi velilerin işini kolaylaştıracak, okul kaygısını azaltacak önerileri anlattı.
Okula yeni başlayacak çocuklardan önce velilerin sürece uyum sağlaması ve kaygı seviyelerini azaltmaları gerektiğini söyleyen Uzmanlar, “Anne babalar çocuklarından daha fazla kaygı duymamalı. Sürekli okulla ilgili konuşan, çocuğuna okulla ilgili telkin ve hatırlatmalarda bulunan, çocuğunun okula alışmakta zorluk çekeceğini sıklıkla dile getiren ebeveynlerin çocuklarında okula karşı daha fazla direnç oluşur. Anne ve babalar özellikle bu süreçte çocuğun yanında ‘bizim çocuk kesin ağlar’, ‘ilk kez bizden ayrılacak nasıl olacak’, ‘okulda yemek yiyebilecek mi, tuvalete gidebilecek mi, okul başlayacak heyecanlı mısın, korkuyor musun?’ gibi konuları konuşmaktan kaçınarak işe başlamalılar” dedi.

Geçmiş okul deneyimleri kaygılandırıyor olabilir

Çocukların yeni ortamlara hızlı uyum sağlama kapasiteleri olduğunu ve değişime açık olduklarını söyleyen Uzmanlar, okula uyum konusunda zorluk yaşayan çocukların asıl kaygı nedeninin okul değil geçmişte yaşadıkları deneyimler olduğunun altını çizdi. Uzmanlar, “Eğer çocuk anne ve babasıyla güvenli bağlanma sürecini tamamlayamadıysa, geçmişte anne ve babasıyla iletişim sorunu yaşamışsa, yaşıtlarından uzak evde izole bir erken çocukluk dönemi geçirdiyse, aşırı kaygılı ebeveynlere sahipse, istememesine karşın zorla anne ve babasından ayrı ortamlarda büyütülmüşse okula uyum sağlaması zorlaşır. Bu durumdaki çocuklara sahip ebeveynlerin okuldan önce mutlaka çocuklarıyla güvenli bağlanma süreçlerini tamamlamaları, çocuklarıyla kaliteli iletişim kurmanın yollarını bulmalı ve onlara okulda da güvende olduklarını hissettirmeleri gerekir” diye konuştu.

Net olun ve kısa cümleler kurun

Çocuklarla okul hakkında konuşmak yerine onları okula hazırlayan süreçlere odaklanın önerisinde bulunan Uzmanlar, “Mümkünse çocuklar okula uyum haftasından önce okulla tanışmalılar. Eğer okul çocuklar için yaz aktiviteleri yapıyorsa mutlaka bu etkinliklere katılmaları sağlanmalı. Okul gezdirilmeli, okulun bahçesinde oyunlar oynanmalı. Bu sayede çocuklarda okulun keyifli ve eğlenceli bir yer olduğu algısı gelişir. Okulla ilgili ille de bir şeyler anlatmanız gerektiğinde ya da çocuklar okulla ilgili sorular sorduğunda mutlaka kısa ve net yanıtlar verilmeli, konuşma uzatılmamalı.”

Kaynak: Yeni Balkan


 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48