banner39

'Osmanlı Türkçesi' öğretim programı hazır

Bakanlık, Sosyal Bilimler Liselerinin 10, 11 ve 12. sınıflarında zorunlu okutulan Osmanlı Türkçesi Dersi'nin öğretim programını hazırlayarak yayımladı

Eğitim 05.10.2011, 16:12 05.10.2011, 19:13
'Osmanlı Türkçesi' öğretim programı hazır

MEB Talim ve Terbiye Kurulu, sosyal bilimler liselerinde zorunlu olarak okutulan Osmanlı Türkçesi Dersi'nin öğretim programını hazırlayarak yayımladı. Öğrencilere ders kapsamında, Osmanlı Türkçesinin genel özellikleri, metinlerinin okunması, Osmanlı Türkçesinin alfabesinin tanıtılması, Türkçe-Farsça-Arapça dillerinin ilişkileri öğretiliyor.

Sosyal bilimler liselerinde zorunlu olarak okutulan Osmanlı Türkçesi dersinin öğretim programı hazırlandı. Yaklaşık altı yüz yıllık bir sürece tanıklık eden, Türk edebiyatına binlerce eser kazandıran, milyonlarca arşiv belgesinin oluşturulduğu tarihi bir yazı dili olan Osmanlı Türkçesinin dersi, Sosyal Bilimler Lisesinin kurulduğu 2003 yılından bu yana bu okullarda okutuluyor.

Ders; öğrencilere yazı inkılâbının nedenlerini, Türk dilinin incelik ve zenginliği, Türk sanatının ve sanatçısının estetik yaklaşımını, sanat anlayışını, Türk milletinin duyuş ve düşünüşünü, yaklaşık bin yıllık siyasi, sosyal, ekonomik, askeri ve kültürel yaşantısını, o döneme tanıklık eden eser ve belgelerden okuma, anlama imkânı sağlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Sosyal Bilimler Liselerinin 10, 11 ve 12. sınıflarında zorunlu olarak okutulan Osmanlı Türkçesi Dersi'nin öğretim programını hazırlayarak yayımladı.

Ders kapsamında, Osmanlı Türkçesinin genel özellikleri, Osmanlı Türkçesi metinlerinin okunması, bu metinlerin okunmasını kolaylaştıracak kurallar ele alınıyor.

Osmanlı Türkçesinin alfabesinin tanıtıldığı derste, Türkçe-Farsça-Arapça dillerinin ilişkileri, Osmanlı Türkçesinde kullanılan yabancı kökenli kelimelerin yapı özellikleri de öğretiliyor.

OSMANLI TÜRKÇESİ KELİMELERİNDEN YAPBOZ ETKİNLİĞİ

Dersin öğretim programında öğrenci etkinlikleri arasında, öğrencilerin sınıfta belli gruplara ayrılarak, Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserlerin olduğu kütüphanelere giderek Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserleri, Osmanlı dönemine ait mimari eserlerin üzerindeki yazıları, eski mezar taşı ve kitabelerini araştırarak fotoğraflandırmaları ve bunları sınıfta yorumlamaları yer alıyor.

Bu şekilde öğrencilerin illerindeki Osmanlı dönemine ait mimari eserleri, kitabeleri gezip görerek, eserlerin üzerindeki yazıları okuyabilmeleri amaçlanıyor.

Öğrencilerin Atatürk'e ait Osmanlı Türkçesi alfabesiyle yazılmış özdeyişler ile kısa metinleri, günlük diyalogları, atasözleri, şiir ve fıkra örneklerini de sınıfta okumaları öneriliyor.

Osmanlı Türkçesi ile kelime gruplarının yazılı olduğu yap bozun hazırlanarak, parçalarının ayrılarak en kısa zamanda birleştirilmeye çalışılması etkinliği de dersin işlenişi için örnek olarak veriliyor.

YAZI ÇEŞİTLERİNİN ÖĞRETİLMESİ

Yazı çeşitlerinin öğretildiği ünitede ise etkinlik olarak öğrenciler tarafından okulun bulunduğu şehirdeki mimari eserlerde yer alan ilginç hat sanatı örneklerinin, çeşitli edebi, tarihi ve resmi belgelerin fotoğraflanarak okulda sergilenmesi de sağlanabilecek.

Ünlü edebiyatçıların, tarihi kişiliklerin mezarlarına gezi düzenlenebilecek. Mezar taşı kitabelerinde kullanılan yazı çeşitleri hakkında sunum hazırlanabilecek.

Osmanlı Türkçesiyle yazılmış kaynaklar ve belgeler ünitesi işlenirken, okul dışı etkinlik olarak, öğrencilerin hattatlarla tanışması; Osmanlı hat sanatı örneklerini tanımaları, özel koleksiyonları görmeleri için cami, saray, mezarlık, hat kursları gibi ilgili yerlere geziler düzenlenebilecek.

Yine bu ünite kapsamında, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden ferman, kadı sicili, tapu kaydı gibi resmi belge örneklerinin tıpkı basımları temin edilerek sınıfta okunabilecek, incelenebilecek.

''ARAŞTIRMACI OLACAKSA BU DERS GEREKLİ''

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, bu dersin Sosyal Bilimler Lisesi'nin 10, 11 ve 12. sınıflarında okutulduğunu anımsattı.

Dersin programının yeni hazırlandığını bildiren Tufan, programın bu eğitim yılından itibaren uygulanmak üzere yayımlandığını söyledi.

Sosyal bilimler liselerinin daha çok sosyal derslere ağırlık veren ve daha çok o alanda ilerlemek isteyen öğrenciler için oluşturulduğunu ifade eden Tufan, haftalık iki saat ile Osmanlı Türkçesini öğrenmenin elbette mümkün olmadığını belirtti.

Tufan, şu bilgiyi verdi:

''Öğrenciler bu derste metin okumayı çok ileri düzeyde öğrenemezler, ama ileride araştırmacı, tarihçi, edebiyatçı olacaksa bu ders mutlaka gerekiyor. Bir tarihçinin Osmanlıcayı, Osmanlı Türkçesini bilmemesi beklenemez. Öğrencilerde Osmanlı Türkçesi hakkında bir farkındalık, bir altyapı oluşturmak amaçlanıyor.''

Milli Eğitim Bakanlığının geçen seneki verilerine göre, Türkiye'deki 27 sosyal bilimler lisesinde toplam 5 bin 725 öğrenci eğitim görüyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (2)
Hamzatbey 11 yıl önce
İşte bu yıllardır küllerinde soğumaya bırakılan bir nesil sonunda küllerinden arınıyor. Osmanlıca dili bu milleti hem özüne döndürecek hemde geçmişini kudretli Osmanlıyı arkasına alacak.... Yürü Türkiyem kim tutar seni....
Celıl Toprak 11 yıl önce
cok harıka bır ıs. osmanlı turkcesı ogrenmesı cok kolay. ben beledıyenın acdıgı kurslarda sadece 8 derste-seansta ıyı derecede ogrendım. her osmanlıca yazıyı okuyabılıyorum artık. kursa ısım sebebıyle devam edemedım malesef
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?