ÖSYM Başkanı: Acemilik var, iptal yok

Prof. Ali Demir, ''şifreli'' iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, ''Sınavın iptali söz konusu değil'' dedi.

ÖSYM Başkanı: Acemilik var, iptal yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖSYM Başkanı Ali Demir, basında çıkan ''şifreli'' iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, ''Sınavın iptali söz konusu değil.'' dedi.

Ankara'da medya temsilcileri ile bir araya gelen ÖSYM Başkanı, açılan davaların sınav sürecini etkilemeyeceğini vurgulayarak, ''Tüm adaylara 18 hazirandaki sınavlara odaklanmaları için mektup yazacağım.'' diye konuştu.

YGS sınav kitapçıklarında herhangi bir sorun yaşanmadığını vurgulayan Demir, kopya ve benzeri iddiaların önüne geçilmesi için sınav kitapçıklarının farklı basılmasının, öncekine göre daha zor bir tercih olduğunu belirterek, ''Önceki daha kolaydı ancak biz zoru tercih ettik.'' şeklinde konuştu. Kurum için kanun çıkartılmasını sağladıklarını kaydeden Demir, en ufak bir kopya olayına karşı 8 yıla varan cezaların getirilmesini sağladıklarını aktardı. Demir, basında çıkan haberlere de değinerek, ''Kuşkunun sonu yok ama biz güveni hak ediyoruz.'' dedi.

ÖSYM Başkanı Demir, kurumda alınan önlemleri ve yeni üniversiteye geçiş sınavları için yapılanları şöyle sıraladı: ''Kapalı dönem uygulamasına geçtik. Soruların hazırlandığı yer internet erişiminin olmadığı, USB girişi bulunmayan, bilgisayar ve tüm elektronik araçların girişinin engellendiği bir yer. ÖSYM kadrosu değişmedi, aynı kadroyla çalışıyoruz. Önceliğimiz sınav güvenliğiydi, bunu başardık. Adaya özgü kitapçıkla toplu kopyayı önledik. Başkasının yerine sınava girmeyi önledik. Soru ve kitapçıklar her adaya özel poşetlenmiş olarak veriliyor. Sınav görevlileri, merkezi olarak belirlenmeye başlandı. Aynı sistemi iyileştirerek devam ettireceğiz. İstifamız söz konusu değil.''

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 11:59
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Tahir
Kemal Tahir - 10 yıl Önce

Basın kitapçığı iddiasının yanlış olduğunu kanıtlamıştık. Matematikteki 3. 27. ve 35. sorularda doğru cevabın yeri de değişmiş.Bu 2009 pmyo ve 2010 kpss sınavlarından beri devam eden bir skandaldır ve halihazırda örtbas edilmeye çalışılmaktadır.Dünya bülteni de bu örtbas sürecine katılırsa onu da takip listemden sileceğim samimi bir okur olarak. Bunu da yayınlayın eğer müslümansanız ve sadıksanız.

Kemal Tahir
Kemal Tahir - 10 yıl Önce

sadık olmadığınızı anlamış bulunuyorum. güveniyordum artık güvenmiyorum. Allah doğru yoldan ayırmasın.

banner39