banner39

ÖSYM Başkanı'ndan özeleştiri

ÖSYM Başkanı Ali Demir üstün yetenekli çocukların eğitimi ve ÖSYM tarafından yapılan sınavlar hakkında özeleştiride bulundu

Eğitim 21.06.2012, 11:37 21.06.2012, 14:07
ÖSYM Başkanı'ndan özeleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖSYM Başkanı Ali Demir, üstün yetenekli çocukların keşfi, eğitimleriyle ilgili sorunların tespiti ve ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak etkin istihdamlarının sağlanması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplantısına katıldı.

ÖSYM'nin yapısı, düzenlediği sınavlar, yükseköğretime giriş ve yerleştirmedeki gerekçeler, ÖSYS testlerinin amaçları gibi konularda bilgi veren Demir, ''ÖSYM, misyonu gereği hak ve adalet ölçüsüne görev sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme çalışmalarını yürüten şeffaf bir kurum oluşturmayı hedeflemiştir'' dedi.

ÖSYM Başkanı Demir, yükseköğretime giriş sınavlarında Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim müfredat programının esas alındığını vurguladı.

''1970'LERİN TEKNİĞİYLE ÖLÇME SEÇME YAPIYORUZ''

ÖSYM'nin bazı açıdan eksikleri olan yeni nesillerin gelişiminde etkisinin olup olmadığının sorulması üzerine Demir, şunları kaydetti:

''ÖSYM, 37 yıllık bir kurum. Ben bu kurumun son 1,5 yılında ÖSYM'deyim. 'Uykuların kaçıyor mu?' diye sorarsanız, samimiyetle söylüyorum, her gece uykumun kaçtığını büyük bir samimiyetle söyleyebilirim. 1970'lerin tekniğiyle 2012'lerde ölçme, seçme yapıyoruz. O yüzden ÖSYM'nin güçlenmesi gerekir ki alternatif teklifleri, yöntemleri geliştirebilsin. Göreve geldiğimden itibaren söylediğim açık uçlu sorulardı. Açık uçlu sorular bugünkü teknoloji ile hala yapılabilir. Bunun için insan kaynağına ihtiyacınız var.''

ÖSYM'nin 10 sene önce üniversite giriş sınavları ile TUS'u yaptığını bugün ise yine aynı kadroyla 40'a yakın sınavı hazırladığına dikkati çeken Demir, ''İnanılmaz zayıf bir kurum şu anda ÖSYM. Burada verilecek destekle Türkiye'nin test merkezi olacaktır'' dedi.

CİDDİ ALT YAPI EKSİKLİKLERİMİZ VAR

Bir milletvekilinin ÖSYM'de dünyadaki sınav sistemlerini inceleyen ve Ar-Ge çalışması yapan bir birim olup olmadığını sorması üzerine Demir, ''Tabela olarak var. Çünkü mevcut yapı içerisinde günlük işlerimize yetişemiyoruz. Senede 10 milyon insanı sınava alıyoruz, senede 15 binden fazla soru tüketiyoruz ve 37 yıllık bir kurum olmasına rağmen çok ciddi altyapı eksikliklerimiz söz konusu'' diye konuştu.

Demir, hayalindeki ölçme, değerlendirme ve yerleştirme sisteminine ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

''Uygulamadaki hayalimi söyleyeyim. Geçen hafta sonu yaptığımız sınavda Şanlıurfa'da 48 derecede sınav yapmışım. Kabul edilebilir bir şey değil. Kesinlikle kabul etmiyorum ama şartlar bu. Kışın yapmaya kalktığınız da ise soğuk sorun oluyor. Bunun çözümü, ideal şartları organize edilmiş sınav binalarıdır. Girişinde x-ray'ların, eşyalarını bırakabileceğin, otoparkı, kafeteryaların olduğu, girdikten sonra salonlarının kliması yapılmış, ısıtılması olmuş, salonu içinde tuvaleti, kahve-çay makinası olan tüm sınav konforunun olduğu sınav merkezleri. Bunu iki milyona dizayn ederseniz bunu yapamazsınız. Onun için de 'çoklu sınav' diyorum. Benim 2015'teki hedefim budur. 2015'te Türkiye'de 20 veya 40 merkezde bu merkezleri oluşturup çoklu sınavla, yani 2 milyon kişi bir günde sınava aldığınızda tüm Türkiye'yi kilitliyorsunuz bu kabul edilebilir bir şey değil. O yüzden Şubat'tan Nisan sonuna kadar nerede girmek istiyorsa, hangi gün, hangi saatte girmek istiyorsan seç. Git orada istediğin konforda sınava gir. Bir defa gir, geri beslemeyi al kendini iki ayda hazırla, geliştir. Mart sonunda bir daha gir, yeterli görmüyorsan Nisan'da bir daha gir. En yüksek hangisinden alırsan senin YGS puanın odur. Dönüp LYS'de aynı şekilde.''

Demir'in ardından MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanı Nurcan Ateşok Deveci de komisyon üyelerine sınav sistemi, ölçme ve değerlendirme konularında bilgi verdi.

Yorumlar (1)
burak 10 yıl önce
kardeşim şimdi söylenir bunlar o kadar insanın emeğini aldıktan sonra mı? ygs yüzünden kaç kişi intahar etti kaç kişinin buna gücü yetmedi biliyormusunuz? çalışmayan insan zaten sınavdan bir şey beklemez bu çocuklar çalışıp emeğinin karşılığını alamadığı için bu durumdalar. hakkımız sonuna kadar haram olsun
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?