ÖSYM, 'denge için' soruları yayınlamıyor

ÖSYM Başkanı Demir, YGS ve LYS'de çıkan soruların çok zor ya da çok olmaması ve bir denge oluşturulabilmesi için kitapçıkları yayınlamadıklarını söyledi

ÖSYM, 'denge için' soruları yayınlamıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sonrası soruların tamamının yayınlanmamasına yapılan eleştirilere cevap verdi.

TRT Haber canlı yayınında Nasuhi Güngör'ün konuğu olan ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sonrası soruların yayınlanmamasına yönelik tepkiler için açıklama yaptı.

Ali Demir, YGS sorularını bundan sonraki sınavlarda bir denge oluşturabilmek için yayınlamadıklarını belirterek şunları söyledi:

Şeffaf bir kurum olacağız. Şeffaflığın zirvesinde olduğumuzu söyleyebilirim. Her aday kendi cevap kağıdını görebiliyor. Tüm hesaplama süreçlerimiz şeffaf bir şekilde yayınlanmış durumda. Soruların yayınlanmaması şeffaflığa aykırı değil. Bizim ölçümüzdeki bütün kurumlar, sadece sınav öncesi örnek sorular yayınlar. Sınav sonrası ise belli başlı soruları yayınlar. Biz de parlamentonun geçirdiği kanun doğrultusunda sorularımızın yüzde 20'sini yayınlayacağız dedik ve yayınladık. Bu adayların kendilerini kontrol etmeleri için yeterli bir sayıdır.

Neden açıklamıyoruz? Bir kere ÖSYM tarihinde soru nitelikleri, tamamen soru yazılarının, denetleycilerin kararlarıyla oluyor. Bir soru zor mudur, kolay mıdır, bunlar tamamen adayların verdikleri cevaplarla belirlenebiliyor. Bizim de yapmak istediğimiz budur. Sürekli eleştiri alıyoruz, sınav kolay veya zor diye. Soruların tamamını yayınlamamızın nedeni sınavları eşdeğer hale getirebilmektir. Şimdiye kadar bu denemeleri yapabilseydik, biz sınavları birbirine daha eş değer yapabilirdik."

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39