ÖSYM'nin hatasını yetkililere sorduk

ÖSYM'nin yaptığı hatayı, konunun uzmanı olan eğitimciler masaya yatırdı.

ÖSYM'nin hatasını yetkililere sorduk


Zehra Gülle / Dünya Bülteni

Son dönemlerde ÖSYM tarafından ardı ardına yapılan hatalar kafa karışıklığına neden oldu. Önce 2010 ÖSYS Kılavuzunda hata olduğu ortaya çıktı ardından, MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası değerinin yanlış hesaplandığı duyuruldu.

Tüm bu gelişmeler karşısında da yapılan hataların sebepleri konusunda herkes tarafından çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Konuyla ilgili olarak konunun uzmanları olan eğitimcilere danışarak süreci değerlendirdik.

Son dönemde ÖSYM tarafından yapılan hatalar ve kamuoyunda yapılan
yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erol Battal  / Eğitim-Bir-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri
ÖSYM’nin ve MEB’e bağlı diğer kurumların yapmış oldukları sınavlarda her yıl çeşitli hatalar, yanlışlar gözlemlenmektedir. Yapılan bu hatalarla ilgili değerlendirmeler her yıl gündeme uygun olarak çeşitli kurumlar ve şahıslar tarafından değerlendirilir. Yani yanlışların, hataların değerlendirmeleri yanlış üzerinden değil, gündem üzerinden yapılmaktadır. Bu tür değerlendirmeleri iyi niyetli ve yanlışa, hataya yönelik sonuç alıcı olarak değerlendirmek çoğu zaman mümkün değildir. Ancak her yıl yapılan özellikle Üniversite giriş sınavlarıyla ilgili hatalar yüz binlerce genci ve ailesini ilgilendirmekte ve onların gereksiz stres ya da karşılıksız kısa süreli sevinçler, ardından da hayal kırıklıkları yaşamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle bu tür hata ve yanlışların en asgari düzeye düşürülmesi hatta ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu yanlış ve hataların büyük kısmı zamanla yarış içerisinde bir an önce sonuçların açıklanması isteğinden, okul puanlarının hesaplanmasındaki hatalardan, sürekli değişen değerlendirme ve sınav biçimlerinden kaynaklanmaktadır. Hala bu konular da bir gelenek oluşabilmiş değildir. Şu da unutulmamalı ki okul puanları, sınav biçimleri ve değerlendirme kriterlerindeki ideolojik duruşlar, eğitimin her alanını etkilediği gibi, sınav ve sınavların değerlendirme biçimlerini de etkilemektedir. Özellikle bu sene yaşanan katsayı düzenlemeleriyle ilgili Danıştay iptalleri bunun en görünen örnekleridir.

Muhammed Öztabak / Uzman Rehber
İnsanlar ve kurumlar hatalar yaparlar. Önemli olan hatanın tespit edilmesi, kabul edilmesi ve kimsenin mağdur edilmeden hatanın düzeltilmesidir. Henüz tercih aşaması başlamadan hatanın tespit edilip kamuoyuyla paylaşılması ÖSYM ile ilgili eleştirilecek bir durum yerine takdir edilecek bir durumdur. Tabiki ÖSYM öğrenciler açısından hayati bir karar organı olduğundan hataları çok daha fazla göze batıyor. 

Metin Seyyar / Eksen Dershanesi - Müdürü
Bildiğiniz gibi ÖSYM, 1974 Üniversiteler arası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kurulmuştur. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) bağlanarak "Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır. O zamanlar yalnızca lise mezunu öğrencilerinin üniversitelere yerleşmesi için oluşturulan merkez zamanla ek sınavlar organizasyonlar yaparak yelpazesini giderek büyütmüştür. Şu an ÜDS ,YGS ,TUS, JANA , TCS, KPDS, ALS, TODAİE, YÖS, LYS , PMYO, DGS, YÇS, KPSS  , Kaymakamlık, Tıpta Yeterlik… gibi sınavları yapmaktadır. Tabii ki bu kadar geniş bir yelpazede çalışan kurumun gerekli ve yeterli personele ihtiyacı vardır. Bu yıla kadar da hiç kimsenin bu personelin yetersizliği konusunda bir sıkıntısı yoktu. Ancak  yapılan son yanlışlıklar merkez üzerine dikkatleri çekti. Kurumun açıklamaları yeterli olmayıp kimseyi ikna edemedi.

Ben bu yanlışlıkların sürekli sistem değişikliğinden kaynaklanan (kat sayılar ile ilgili ) sürekli belirsizlik ortamının oluşması , planlama ve kılavuz hazırlama dönemlerinin giderek kısalmasına bağlıyorum. Tabi ki bu arada sınav sayısının da artması önemli sebebler arasında.

Bu konuda yapılan ÖSYM hataları bütçeden kaynaklanıyor hakkındaki spekülasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erol BATTAL
Bu tür spekülasyonların orijinal bir tarafı yok. Yapılan her türlü yanlış karşısında bu tür spekülasyonlar yapılmaktadır. Hele Hürriyet Gazetesinde yazılanların hiçbiri; gerçek rakamları ifade etmediği gibi; yanlışı, hatayı doğuran sonuca yönelik değerlendirmeler değildir. Hele Ünal Yarımağan’ın maaşıyla ilgili değerlendirme tamamen bir yutturmacadır. Görevlendirmelerin maaşlarının verilme biçimi gizlenerek, ücretin sanki maaşmış gibi sunulması, haberin niyetini ortaya koymaktadır. Haberin tamamen sipariş olduğu sunumundan belli olmaktadır. Ardından ne gelecek sorusu ise, ister istemez bu gazetenin özellikle üniversite sınavlarıyla ilgili geçmişte yapmış olduğu haberler nedeniyle zihinleri bulandırmaktadır. Bir kaç yıl öncede aynı grup sınav kitapçıklarının basımının güvenli olmadığıyla ilgili haberler yapmıştı ve ardından, kitapların o yıl kendi matbaalarında basılmaması meselesi çıkmıştı. Özellikle ÖSYM’nin parayla ilgili bir sıkıntısı asla yoktur. Sınavlardan alınan paralar bu kurumun ihtiyaçlarını karşılayacak hatta haberde ifade edildiği gibi artar biçimdedir. Bu durumu sınavlar için görevlendirilenlerde çok açık bir şekilde yaşamaktadırlar. Devletin hiçbir kurumunda olmayan bir biçimde görevlendirilenlere ücretleri sınavın hemen sonunda zarf içerisinde nakit olarak yapılmaktadır. 

Muhammed Öztabak
Bu hataların maddi durumla ilgili olduğunu düşünmüyorum, şu anda ÖSYM bünyesinde hem birçok uzman çalışıyor hem de bu işlerin üstesinden gelebilecek kadar teknolojik altyapının olduğunu düşünüyorum. ÖSYM çalışanlarının düşük maaş sebebiyle böyle hatalar yaptıklarını veya bu maaşa bu hata normal mantığını kabul etmek mümkün değil.  Öyleyse bu maaşa doktorların insanları öldürmesini, öğretmenlerin çocukları kötü yetiştirmesini, yöneticilerin kötü kararlar almasını doğal karşılamamız gerekir. Bildiğim kadarıyla ÖSYM tarafından hatanın sebebi bildirilmedi. Hatanın istatistiki bir işlemden kaynaklanma olasılığı veya kitapçık oluşturulurken veri girişindeki bir yanlışlıktan oluşabileceği muhtemeldir.

Metin Seyyar
Daha önceki sorunuzda da belirttiğim gibi ÖSYM kuruluş amacının dışına taşıp devlet ve özel sektörün kısacası tüm Türkiye’nin işe yerleştirme merkezi haline gelmiştir. Bütün Türk vatandaşlarının iş haklarının gizlendiği ( kpss ,kpds , lys , les,…. ) sınav sonuçlarının depolandığı hatta ösym nin kozmik odası diye adlandırılan bir teknoloji üssünün yalnızca parasal nedenlerden dolayı hatalar yapacağını düşünmüyorum.

Daha önceki yıllarda yapılan hatalarla kıyaslandığında bu durum nasıl değerlendirilebilir?

Erol BATTAL
Bu sınavlarda her yıl küçük büyük çeşitli hatalar yapılmakta ve bunlar üzerine de birçok haber yapılmaktadır. Önceki yıllarda da buna benzer hatalar yapılmıştır. Bu sene yapılan hatalardan etkileneler daha çok olmuş ve hata sayısı geçen yıllardan daha fazla olmuştur. Bu tür hata ve yanlışı tamamen masum görmek mümkün değildir.

Hepimizin malumu olduğu gibi devletin bütün kurumları belli bir ideolojik kamplaşmanın içerisindedir. Bu seneki hataların ne kadarı sınav biçimlerini sabote etmeye yönelik, bunun çeşitli şekillerde soruşturmasının yapılması gerekmektedir. ÖSYM birçok alandaki yerleştirme ve değerlendirmenin sınavını gerçekleştiren kurumdur. Güvenirliliği konusunda bu güne kadar herhangi bir spekülasyon yapılmamıştır. Bu durumun korunması için, çok hassas davranılmalı ve de özellikle yanlışların üzerine gidilmesi gerekir.
 
Muhammed Öztabak 

Son yıllarda hataların gün yüzüne çok çıktığını görüyoruz. Burada şu soru akla geliyor. Acaba daha önceden hiç hata olmuyor muydu veyahut var olan hataların üzeri mi örtülüyordu? Eğer hataların üzeri örtüldüyse buradan kaynaklanan birçok mağduriyet yaşandı demektir ki bu çok daha vahim bir durumdur. Son dönemlerde hataların ifşa edilmesini kurumun şeffaflık anlayışıyla da bağdaştırabilirsiniz, kötü çalışmasına da yorabilirsiniz. Ben bu son gerçekleşen kılavuz ve MF-4 başarı sırası hatalarının öğrencilerin tercih döneminden önce ve onları mağdur etmeden hemen düzeltilip kamuoyuyla paylaşılmasının altında bir art niyet aranmasının uygun olmadığı kanaatindeyim.

Metin Seyyar
ÖSYM nin  hataları önceki yıllarda genellikle soru ve cevapları üzerinde yer alırken son yıllarda yapılan hataların yukarıda da belirttiğim gibi ösym nin iş yükünün artması ve planlamanın eksik yapılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu tür haberlerin kurumu yıpratmaya yönelik olduğunu kanaatindeyim.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER