banner39

Özel meslek liselerine de eğitim desteği

Özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere eğitim-öğretim desteği uygulaması, 2016-2017 öğretim yılından itibaren başlatılacak

Eğitim 03.07.2016, 13:55 03.07.2016, 13:55
Özel meslek liselerine de eğitim desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), organize sanayi bölgeleri dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere, 2016-2017 öğretim yılından itibaren eğitim-öğretim desteği verilecek.

"Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, organize sanayi bölgeleri dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere eğitim-öğretim desteği verilmesine imkan sağlanması için 21 Mart 2016 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararı, 2016-2017 öğretim yılından itibaren uygulanabilecek.

Bu kapsamda, organize sanayi bölgesi dışındaki özel mesleki ve teknik eğitim okullarına eğitim-öğretim desteği verilebilmesi, orta ve büyük ölçekli işletmelerle 10 yıl süreli protokol yapılması ve okulun açıldığı il veya ilçe nüfusunun 20 bin ve üzerinde olması şartlarına bağlandı.

Organize sanayi bölgesi dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, takviye kursları, yemek, servis, pansiyon hizmetleri hariç olmak üzere eğitim ve öğretim desteği kapsamındaki öğrencilerden, tebliğde desteklenecek alan ve dallarda belirlenen eğitim-öğretim desteği tutarı kadar eğitim öğretim ücreti alınabilecek.

Temel liselere diğer okullardan nakil yoluyla gelen öğrencinin yıl sonu başarı durumu tespit edilirken, ortaöğretim başarı puanları olduğu gibi kabul edilecek.

ÖZEL OKULLARDA ÜCRET ARTIŞLARI

Bakanlığın yeni düzenlemesiyle özel okullarda ücret artışları da yeniden düzenlendi. Buna göre, özel okullar öğrenci kayıt sözleşmesinde belirtilen eğitim ücretine ÜFE+TÜFE ortalamasının en fazla yüzde 5'i oranında artış yapabilecekler. Ders yılı içerisinde kayıt yaptıran öğrencilerin bir sonraki yılın eğitim ücretleri o yıl için ilan edilen eğitim ücreti üzerinden belirlenecek.

Bakanlığın yeni düzenlemesinde, eğitim-öğretim desteği puanlama sistemine de yeni bir madde eklendi. Buna göre, destek verilecek öğrencinin anne, baba veya kardeşinin yüzde 50 engelli olması halinde 50 ek puan verilecek.

Yeni düzenlemede ayrıca, çeşitli kurslar ve öğrenci etüt eğitim merkezleri ile ilgili bilgilerin elektronik ortamda tutulacağı e-Yaygın adında bir bilgisayar yazılımı da tanımlandı. ​

Yeni yönetmelikle sürücü kurslarına ilişkin de bir hüküm getirildi. Buna göre, özel motorlu taşıt sürücüleri kursları, yalnızca bağımsız girişi olan binalarda açılabilecek. 

Organize Sanayi bölgesi dışında açılacak olan özel mesleki ve teknik eğitim okullarının standartları ve hangi alanda ne kadar destek verileceğine dair tebliğin ise bu ay yayımlanacağı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?