Somalili doktorlara pediatri eğitimi

Somali halkına sağlık alanında desteklerini sürdüren Uluslararası Doktorlar Birliği, İHH ve Benadir Üniversitesi işbirliği ile Mogadişu’da “Mezuniyet Sonrası Pediatri Eğitimi” programı düzenledi.

Somalili doktorlara pediatri eğitimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

3 - 6 Temmuz tarihlerinde Benadir Üniversitesi’nde gerçekleşen eğitim programına 55 Somalili doktor katıldı. AID Başkan yardımcıları Prof. Dr. Murat Elevli ve Op. Dr. Şükran Erdem’in de aralarında bulunduğu gönüllü doktorlar seminerler için Mogadişu’ya gitti.

Prof. Dr. Murat Elevli, açılış konuşmasında dost ve kardeş ülke Somali’de bulunmaktan büyük bir onur ve sevinç duyduklarını belirterek Türkiye Üniversiteleri’nde yüzlerce Somalili öğrenci bulunduğunu hatırlattı.

YÖK’ten alınan en son bilgiye göre 587 Somalili üniversite öğrencisinin bir kısmının tıp fakültelerinde okuduğunu ve yakın gelecekte bunların ülkelerine geri dönmeleri halinde Somalinin gelişimine büyük katkıda bulunacağını ümit ettiğini belirtti. Diğer sahalarda olduğu gibi sağlık eğitimi alanında da yardımlaşma ve işbirliğini daha ileri düzeylere çıkarmayı ümit ettiğini belirten Elevli, AID faaliyet alanlarını özetleyerek konuşmasına devam etti.  AID başkan yardımcısı,  yakın bir gelecekte daha kapsamlı bir tıp kongresini Türkiye’de yapmaktan ve Somalili doktorları misafir etmekten büyük mutluluk duyacağını ifade ederek sözlerini tamamladı.

4 gün süren eğitim boyunca Neonatalog Doç. Dr. Derya Büyükkayhan,  Çocuk endokrinologu Uzm. Dr. Korcan Demir, Çocuk Kardiologu Doç. Dr. Abdullah Erdem, Genel Pediatrist  Prof. Dr. Murat Elevli  ile Anasteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr.Hasan Koçoğlu toplam 18 seminer yaptı. Çocuk sağlığı ve hastalıklarının anlatıldığı program sonunda katılımcılara sertifikaları Benadir Üniveristesi Rektörü  ve Tıp Fakültesi Dekanı’nın katılımı ile verildi.

Program sonrasında AID Başkan yardımcıları Prof.Dr  Murat Elevli ve Op. Dr. Şükran Erdem Benadir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdi Dalmar ile birlikte Sağlık Bakanı Dr. Marian Kasım ile makamında görüştüler. Sağlık Bakanlığı’nın sahra hastanesini ve STK’ların faaliyetlerini ziyaret eden ekibimiz, Somali’de sağlık eğitimi çalışmalarına devam etmeyi hedefliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 18:46
YORUM EKLE

banner33

banner37