banner15

TEOG'da 1 milyon öğrenciyi ilgilendiren soru iptali

Mahkeme güz dönemi TEOG'da çıkan sorulardan birini iptale dince yaklaşık 1,2 milyon öğrencinin puanının yeniden hesaplanması gündeme geldi

TEOG'da 1 milyon öğrenciyi ilgilendiren soru iptali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sonuçları liselere yerleştirmelerde kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarından geçen kasım ayında yapılan Fen ve Teknoloji sınavında, bir velinin başvurusu üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi bir soruyu iptal etti.

Bölge idare mahkemesine itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) talebi kabul edilmezse sınav puanları tekrar hesaplanacak. MEB yetkilileri, “İtirazınız kabul edilmezse ne olacak?” sorusuna “Puanları tekrar hesaplarız” cevabını verdi.

Bu durumda sınavlara giren 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin hem yerleştirme puanları hem de sınavların sonuçları okul yazılılarından biri olarak da kullanıldığından yıl sonu başarı puanları tekrar hesaplanacak.

İŞTE İPTAL EDİLEN BALIK SORUSU

Bilirkişinin hatalı bulduğu A Kitapçığı’ndaki 9. soru şöyle: Nehirde yaşayan bir balık türü ile ilgili araştırmada; aynı türün bireyleri arasında kalıtsal farklılıklar olduğu, ortama uyum sağlayamayanların zaman içinde yok olduğu tespit ediliyor. Verilen bu bilgilerle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

A- Türün evrim geçirmekte olduğu
B- Türün yok olma tehlikesi altında olduğu
C- Türdeki bazı bireylerin ortama daha iyi uyum sağladığı
D- Türün bireyleri arasındaki kalıtsal farklılığın eşeyli üremeye bağlı olabileceği

MEB’e göre doğru cevap B şıkkı. Bilirkişiye göre ise D şıkkı ise sorunlu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 17:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48