banner39

TEOG'da birinci rekoru kırıldı, MEB inceleme başlattı

TEOG sınavında bu yıl tam 4 bin 742 şampiyon çıktı. Birincilerin istedikleri okulu kazanamamaları endişesi yaşadıkları belirtiliyor. Bu arada MEB, anormal bir durum olup olmadığını kontrol etmek için incelemelere başladı

Eğitim 21.01.2015, 12:02 21.01.2015, 12:02
TEOG'da birinci rekoru kırıldı, MEB inceleme başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavında bu yıl bir rekor yaşandı. Sınavdan tam 4 bin 742 şampiyon çıktı. Birinciler de istedikleri okula gidememe paniği yaşamaya başladı.

TEOG sınavında 6 ayrı testte sorulan soruların tümünü yapan 4 bin 742 öğrenci birinci oldu. Bu birinci sayısı rekor olurken, birincilerin de istedikleri okula gidememe riski ortaya çıktı.

Konuyu Milliyet Gazetesindeki köşesine taşıyan Abbas Güçlü, şunları kaydetti: SBS'lerde üç yıl boyunca soruların tümünü doğru yapan öğrenci sayısı sadece 21'di. 2012 SBS'sinde sadece 8'inci sınıf öğrencileri baz alındığında bile bütün soruları yanıtlayan öğrenci sayısı 677'diydi. Yani bu yılki şampiyon sayısının ancak yedide biri kadardı...

Peki, şampiyonun bu kadar bol olduğu bir sınavda, fen ve Anadolu liseleri ile kolejlere giriş nasıl gerçekleşecek? Eğer ikinci yarıyılda yapılacak TEOG sınavlarında da öğrenciler aynı performansı gösterirse Robert, Galatasaray, İstanbul Erkek, Ankara Fen gibi gözde liselere doğum tarihine göre öğrenci alınması kaçınılmaz olacak. Yani yaşı küçük olana öncelik verilecek.

Şimdi merak edilen soru, bu öğrencilerin karne notları kaç? Eğer hepsi de 5 üzerinden 5 ise sorun yok. Ama eğer, bir bölümünün karnesinde sorun varsa, onların iyi araştırılması gerekir.

MEB ve ÖSYM, eskiden şampiyonları açıklamadan önce okul başarılarını mutlaka araştırırdı ama şu an her şey öylesine karartılıyor ki neredeyse hiçbir bilgi paylaşılmıyor.

KARNELERE İNCELEME

TEOG'da beş bine yakın şampiyonun çıkması MEB'i harekete geçirdi. Yarıyılda, 8. Sınıflara ait tüm karneler denetlenerek TEOG puanıyla karşılaştırılacak.

MEB yaptığı bu araştırmanın sonuçlarına göre bir analiz yapacak ve olağan üstü farklılıklar söz konusu olursa soruşturma açacak.

 

banner53
Yorumlar (1)
bilinmez 6 yıl önce
benim sınav olduğum okulda herkes kopya çekerdi belki de çekmişlerdir.çünkü 4 kitapçık olmasına rağmen sorular aynı öyle değil mi?sınav görevlileri çok rahattılar peteğe dayanmış sohpet ediyorlardı bu durumdan çok şikayetçiyim.
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?