banner39

Türk üniversiteleri Astana'da görücüye çıktı

Kazakistan başkenti Astana’da düzenlenen fuarda dünyanın önde gelen üniversiteleri öğrencilerle buluştu

Eğitim 11.03.2011, 15:23 11.03.2011, 15:41
Türk üniversiteleri Astana'da görücüye çıktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kazakistan başkenti Astana’da düzenlenen fuarda dünyanın önde gelen üniversiteleri öğrencilerle buluştu. Astana Rixos President Otel’lde düzenlenen fuara, 65 üniversite katıldı. Türkiye'den 12 üniversitenin katıldığı fuar büyük ilgi gördü. Yaklaşık üç bin kişinin ziyaret ettiği fuarda Türk üniversiteleri de görücüye çıktı. Kazakistan’da ki eğitim pastasından kendilerine düşen payı almak isteyen Türk üniversiteleri fuardaki ilgiden memnun olduklarını kaydetti.

Fuar hakkında görüşlerini açıklayan İstanbul Aydın Üniversitesi ‘nden Yrd. Doç. Dr. Miraç Özar, uluslararası bir üniversite olmak istediklerini söyledi. Özar, Kazakistan’dan gelecek öğrencilerin Türk öğrencilerin ödediği ücretin yarısını ödeyeceklerini bildirdi. Sabancı Üniversitesi’nden yetkili Ebru Koç ise iki ülke arasındaki ilişkilerin eğitim alanında da gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini ve Kazak öğrencileri üniversitelerinde görmekten gurur duyacaklarını belirtti. Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Aytür de fuara, üniversite imkanlarını Kazak öğrencilere tanıtmak için geldiklerini dile getirdi. Yaşar Üniversitesi’nden yetkili Selin Aycıl ise fuara dördüncü defa katıldıklarını ve gördükleri ilgiden memnun olduklarının altını çizdi.

Fuara komşu şehirlerden katılan Karaganda Eğitim Müdürlüğü Uzmanı Bahıt Dosınbekova , Türk üniversitelerine olan ilginin giderek arttığını, fuara bizzat katılarak üniversiteleri yakından inceleme fırsatı bulduğunu belirtti. Astana Kazak-Türk Erkek Lisesi mezun adaylarından Janibek Saripbayev, fuarı gezdikten sonra Türkiye’de okumaya karar verdiğini söyledi.

Türkiye’den Aydın Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Gazikent Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nin katıldığı fuar Cumartesi günü Almatı’da devam edecek.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?