banner39

Ücretli öğretmen sayısı düştü

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ücretli öğretmen sayısının 13 bine düştüğünü söyledi.

Eğitim 16.12.2012, 18:37 16.12.2012, 19:08
Ücretli öğretmen sayısı düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl dönem başında 64 bin civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl bu rakam 13 bin civarına düştü.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Genel Kurul bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bu yıl 33 bin norm fazlası öğretmenin il dışında veya kendi illerinde göreve dağıtıldıklarını belirten Bakan Dinçer, “Bu vesile ile hem öğrencilerimizi ücretli öğretmenden kurtarmış olduk. Böylece, kadrolu öğretmenlerimiz vasıtası ile daha kalıcı eğitim alma şansına sahip oldular. Bunun karşılığı olarak da Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl dönem başında 64 bin civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl bu rakam 13 bin civarına düştü. Dolayısı ile rasyonel ve radikal bir karar verdik.” diye ifade etti.

KAYITLI DERSHANE SAYISI 3 BİN 867

Milli Eğitim Bakanlığı’na kayıtlı 3 bin 867 kayıtlı dershane bulunduğunu dile getiren Dinçer, “Burada çalışan sayısı ise öğretmen olarak 64 bin, diğer personel olarak da 14 bin 600 civarında. Yaklaşık 78 bin 500 genel çalışan personel bulunuyor.” diye konuştu.

KUR’AN-I KERİM DERSİNİ 643 BİN ÖĞRENCİ SEÇTİ

Kur’an-ı Kerim ve siyer derslerini seçen öğrenci sayısı hakkında da bilgi veren Dinçer, “Kur’an-ı Kerim dersini seçen öğrenci sayımız, kesin rakamları bu ay sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz, 643 bin 570; siyer dersini seçen öğrenci sayımız 423 bin 525.” dedi.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan usta öğretici sayısının 37 bin 700 olduğunu dile getiren Dinçer, “Bunların çoğu lise mezunu. Mahkemenin de bu konuyla ilgili öğretmen olamayacakları ile alakalı kararı var. Bununla birlikte dışarıda atama bekleyen çok sayıda üniversite mezunu öğretmen adayı varken, lise mezunu ve geçici süre ile çalıştırabildiğiniz kişilere kadro verilmesinin sıkıntı yaratabileceğini sizler de takdir edersiniz.“ şeklinde konuştu.

Dinçer, yurt dışındaki okullar için 6 milyon 510 bin TL bütçe ayrıldığını da sözlerine ekledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü