banner15

Üniversite kayıt tarihleri ne zaman? Kayıt için istenen belgeler

ÖSYM, YKS tercih sonuçlarını açıkladı. Herhangi bir programa yerleşen adaylar üniversite kayıt tarihlerini ve kayıtların nasıl yapılacağını araştırıyor.

Üniversite kayıt tarihleri ne zaman? Kayıt için istenen belgeler

YKS tercih sonuçları açıklandı. ÖSYM sonuç açıklama sistemi  üzerinden hangi üniversiteye yerleştiğini öğrenen öğrenciler şimdi de kayıtların hangi tarihlerde ve nasıl yapılacağını araştırıyor. Peki Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılıyor? Üniversite kayıt tarihleri neler? Üniversite kayıtları için istenen belgeler hangileri? Sorularınız yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından bu yıl ilk defa yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın tercih  sonuçları açıklandı. Sırada üniversiteyi kazanan öğrencilerin okullarına yaptırması var.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçları ile birlikte sistem üzerinden açıklanan tarihlere göre herhangi bir üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kesin kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. İnternet üzerinden yapılacak olan elektronik kayıtların ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. ÖSYM tarafından belirlenen bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan öğrenciler ise kayıt hakkını kaybedeceklerdir.

Öte yandan, internet üzerinden elektronik kayıtlarını yapan adaylar üniversite tarafından belirlenen tarihlerde üniversite tarafından istenen belgelerle başvurularını yapmak zorundadır.

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEN AMA MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER

YKS tercih sonuçlarına göre bir üniversitenin herhangi bir programına yerleşen ancak mezun durumunda olmayan veya bütünleme sınavına girmesi gerek öğrenciler geçici kayıtlarını yine belirlenen tarihlerde yapabileceklerdir. Ancak belirlenen tarihe kadar mezun olamayan öğrencilerin kayıtları otomatik olarak silinir.

KAYITLAR NASIL YAPILACAK?

Adaylar yerleştikleri üniversiteye şahsen müracaat edip kayıtlarını yaptırabilirler. Elektronik kayıt alan üniversitelere ise okula gitmeden ön kayıt yapılabilir. Ancak yine üniversitenin belirlediği tarihe kadar istenen belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Elektronik kayıtlar e-Devlet üzerinden yapılabilir.

KAYIT İÇİN İSTENEN GENEL BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 18:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48