banner15

Üniversiteler yeni rektör için sandık başında

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Adana'daki Çukurova Üniversitesi'nde öğretim üyeleri, yeni rektörü belirlemek için sandık başına gitti.

Üniversiteler yeni rektör için sandık başında

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde bin 78 öğretim üyesi, üniversitenin yeni rektörünü belirlemek için bugün sandık başına gitti. OMÜ Kurupelit Yerleşkesindeki Atatürk Küştür ve Kongre Merkezi'nde başlayan seçimde 16 rektör adayı yarıştı.

Rektör adayları Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Prof.Dr. Fatma Aydın, Prof. Dr. Güven Önbilgin, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Muhammet Dervişoğlu, Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Prof. Dr. Ramazan Amanvermez, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Prof. Dr. Şenol Eren, Prof. Dr. Yılmaz Can Kulis, Prof. Dr. Erdal Ağar ve Prof. Dr. Fazlı Arabacı üniversiteyi 4 yıllığına yönetebilmek için rektörlük görevine talip oldu.

Bugün saat 16.00'da sona erecek oy verme işleminin ardından oy sayımı yapılacak. İlk 6 sırayı alan adayların ismi Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na bildirilecek. YÖK, adaylar arasından 3 ismi Cumhurbaşkanlığı makamına sunacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 adaydan birini üniversiteyi 4 yıllığına rektör olarak atayacak.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNDE REKTÖRLÜK HEYECANI BAŞLADI

Erurum'da 1957’de kurulan Atatürk Üniversitesi'nde öğretim üyeleri, 16’ncı rektör adayını belirlemek için sandık başına gitti. Rektör olmak için 1'i kadın 15 aday çekiştiği seçimlerde 1453 akademisyen oy kullanmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi A salonunda yapılan seçimlerde oy kullanma işlemi saat 10.00'da başladı. Prof. Dr. Ömer Selim Yıldırım, Prof. Dr. Serdar Sevimli, Prof. Dr. Medine Güllüce, Prof. Dr. Mükerrem Kaya, Prof. Dr.Ümit Demir, Prof. Dr.Ümit Ertaş, Prof. Dr. Üstün Özen, Prof. Dr. Dursun Kaya, Prof. Dr. Azman Ateş, Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, Prof. Dr. Nuri Bakan, Prof. Dr. Muhlis Macit, Prof. Dr.Önder Çalmaşur, Prof. Dr.Fahri Yavuz, Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın rektör adayı olmak için yarışıyor.

İki dönem Rektörlük yaptığı için seçimlere girmeyen Prof. Dr. Hikmet Koçak yaptığı konuşmada adaylara başarılar diledi. Atatürk Üniversitesi'nin sadece bir üniversite değil bölgesine, ülkesine, insanına hizmet eden bir kurum olduğuna işaret eden Prof. Dr. Koçak, "Nasıl Erzurum Türkiye için çok önemliyse yüksek öğretim kurumları arasında da Atatürk Üniversitesi de o kadar önemlidir. Bu seçim sadece bizi ilgilendirmeyecek Türk yüksek öğretim kurumunu ve bölge ülkelerini de ilgilendiren bir seçimdir" dedi.

Rektör Prof. Dr. Koçak'ın konuşmasının ardından oluşturulan divan kurulu sonrası akademisyenler Kültür Merkezi dışında listeye göre oy kullanmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Sağlı sollu oluşturulan uzun kuyruklarda kullanılan oylarla yeni rektör adayı belirlenecek. Saat 17.00'de sona erecek seçimde en çok oy alan 6 adayın ismi YÖK'e bildirilecek. YÖK ise belirlediği 3 adayı seçmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak.

Öte yandan seçimlerde tek kadın aday olarak katılan Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce'nin kız kardeşi Prof. Dr. Medine Güllüce, Türkiye'deki kadın öğretim üyesi sayısının diğer ülkelere göre oldukça iyi olduğunu bildirdi. Yönetimde olan kadın sayısın ise yüzde 5-6 gibi çok düşük oranlarda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Güllüce, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde 5 kadın rektörden 4'ünün görev süresinin bittiğini belirtti.

Şimdi devlet üniversitelerinde tek kadın rektör bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Güllüce, kadınlara bir ayrımcılık istemediklerini, ancak yönetimde hak ettikleri yerde olması gerektiğe inandıklarını ifade etti. 

FIRAT ÜNİVERSİTESİ'NDE REKTÖRLÜK İÇİN 6 ADAY YARIŞIYOR

Elazığ'da Fırat Üniversitesi Rektörlüğü için 6 adayın yarıştığı seçimde öğretim üyeleri oylarını kullanıyor.

Fırat Üniversitesi Rektörlük seçimi için bugün sabah başlayan oy seçimi akşam saat 17.00'a kadar devam edecek. Sandıklar, akşam açılacak ve oy sayma işlemi başlayacak. 18-26 Temmuz tarihleri arasında rektör adaylarını inceleme komisyonu, çalışmalarını yürütecek ve sonuçlar 27- 28 Temmuz 2016 tarihleri arasında Yükseköğretim Genel Kurulu'na gönderilecek. 1 Ağustos 2016 tarihinde ise sonuçlar Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 3 aday arasından bir ismi rektör olarak atayacak.

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü için; Prof. Dr. Berrin Tarakçı, Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Erol Keleş, Prof. Dr. Hüseyin Turhan, Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ ile Prof. Dr. Mehmet Şekerci, rektör olmak için yarışıyor. Seçimlerde 358 profesör, 194 doçent ve 386 yardımcı doçent oy kullanacak.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ'NDE REKTÖRLÜK SEÇİMİ

Gaziantep Üniversitesi'nde öğretim üyeleri bugün yapılan rektör seçiminde oy kullandı.

Gaziantep Üniversitesi'nde 2 dönemdir rektörlük yapan Prof. Dr. Yavuz Coşkun’un görev süresinin tamamlanmasının ardından yeni ismin belirleneceği rektörlük seçimleri Mavera Kültür Sanat Merkezi'nde başladı. 680 akademisyenin oy kullanacağı seçim öncesi konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, görev süresince kendisine destek olan akademisyenlere teşekkür etti.

10 adayın rektörlüğe talip olduğu seçimlerde akademisyenlerin kullandığı oylarla belirlenecek sonuçlara göre en yüksek oy alan 6 kişinin ismi 15 Temmuz'da YÖK'e gönderilecek. YÖK'ün yapacağı inceleme sonucunda ise belirlenecek 3 aday, 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Cumhurbaşkanı da 3 aday arasından bir ismi rektör olarak atayacak.

AKENİZ ÜNİVERSİTESİ'NDE REKTÖRLÜK SEÇİMİ

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) 1150 öğretim üyesi, rektör adayını belirlemek üzere sandık başına gitti. Seçimde, adaylığını açıklayan 7 isim yarıştı.

AÜ Rektörlüğü için Prof. Dr. Hüseyin Basım, Prof. Dr. İbrahim Demir, Prof. Dr. İsmail Boztosun, Prof. Dr. Muharrem Certel, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Ünal ve Prof. Dr. Nevzat Çevik adaylığını açıkladı. Bugün yapılan seçimde, yaklaşık 1150 akademisyen oy kullanacak.

Seçim sandığının yer aldığı AÜ Atatürk Konferans Salonu'na sabah erken saatlerde gelen 7 rektör adayı, giriş kapısı önünde öğretim üyelerini kapıda karşılayarak hepsiyle tek tek tokalaştı.

TELEFON HASSASİYETİ

Salonda yeterli çoğunluğun sağlanmasının ardından seçimin yapılacağı bölüme geçen rektör adayları için divan kurulu oluşturuldu. Vekil Rektör Mustafa Ünal, seçimin sağlıklı ve huzurlu bir ortamda sonucuna ulaşması için temennide bulundu.

Divan kurulu sandıkların hepsini tek tek açarak boş olduğunu tüm salona gösterdi ve ardından sandıklar mühürlendi.

Oylama sırasında oy pusulasının fotoğrafının çekilmemesi için Divan Kurulu Başkanı Prof. Dr. Meral Gültekin, özellikle uyarıda bulundu. Telefonlarla birlikte paravana girilmemesi için ayrı bir masa hazırlandığını belirten Gültekin, “Telefonlarımızla lütfen oy kullanma işlemi yapmayalım. Oy pusulasının fotoğrafını çekmemek için bir masa hazırladık. Herkes telefonunu ya buraya bırakıp oy kullansın ya da bir arkadaşına versin. Öğretim üyelerine yakışır bir şekilde bu duruma hassasiyet gösterelim" dedi.

Saat 16.30'a kadar sürecek oylama sonunda 7 olan aday sayısı oy oranlarına göre 6'ya düşürülerek YÖK'e bildirilecek. YÖK ise aday sayısını 3'e düşürerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Seçim takvimi, Cumhurbaşkanı'nın bu isimlerden birini rektör atamasıyla son bulacak.

ADANA'DA REKTÖRLÜK SEÇİMİ

Adana'daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde (Adana BTÜ), rektör adaylarını belirlemek üzere öğretim üyeleri bugün sandığa gitti.

Adana BTÜ'de 85 akademisyen oy kullandı. Rektör Vekili Prof. Dr. Aykut Gül 47, Prof. Dr. Mehmet Tümay 33, 4 aday da birer oy aldı.

Kaynak: DHA

                                                           

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 15:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35