banner15

Üniversitelerde YÖK protestoları

Darbe ürünü olduğu için kaldırılması istenen YÖK, kuruluşunun 35'inci yılında bazı üniversite öğrencileri tarafından protesto ediliyor

Üniversitelerde YÖK protestoları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12 Eylül darbesinden sonra kurulan Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK), üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi. Çeşitli üniversitelerde gerçekleşen protesto gösterilerine polis saldırdı, çok sayıda gözaltı var.

Akdeniz Üniversitesi’nde YÖK’ün kuruluşunu protesto eden öğrencilere polis ve özel güvenlik görevlileri müdahale etti. Çıkan arbede sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Akdeniz Üniversitesi’nde 30 kişilik öğrenci grubu, YÖK’ü protesto için rektörlüğe yürümek istedi. Yürüyüşü engelleyen polis, özel güvenlik ve grup arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Cumhuriyet Üniversitesi’nde bir grup öğrenci yürüyüş yaparak YÖK’ü protesto etti. Üniversitedeki merkezi kafeterya önünde bir araya gelen öğrenci grubu slogan atarak rektörlük binası önüne kadar yürüdü.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi üyesi öğrenciler de YÖK’ü protesto amacıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüş yapan öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında KTÜ Öğrenci Derneği önünde başlayan tartışma, araya giren Çevik Kuvvet ekiplerinin müdahalesi ile önlendi.

ANKARA'DA 4 GÖZALTI

Kızılay'da ise YÖK'ün kaldırılması için eylem yapmak isteyen 4 kişi gözaltına alındı.
Cebeci'deki Ankara Üniversitesi Kampüsü önünde, Ziya Gökalp Caddesi'nin Kızılay istikametini bir süre trafiğe kapatan grup, vatandaşların tepkisi sonrası kampüs girişinde eylem yaptı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ile Anadolu Üniversitesi’nde de öğrenciler YÖK’ü kuruluş yıldönümünde yürüyüşle protesto etti. ESOGÜ Meşelik Kampüsü Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 50 öğrenci ‘YÖK’e karşı yürüyoruz’ yazılı pankart açarak rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti.

Anadolu Üniversitesi’nde ise öğle saatlerinde 50 kadar öğrenci, YÖK’ü protesto için Yunusemre Kampüsü’ndeki yemekhane önünde toplandı. Öğrenciler "YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek" sloganı atarak rektörlük binasına yürüdü. Yürüyüş sonunda grup adına konuşan Osman Serkan Düz, "YÖK, bugün de AKP’nin üniversiteleri dizayn aracı olmaya devam ediyor" dedi.

MUĞLA

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, taşıdıkları pankart ve tabutla YÖK'ü protesto etti. Öğrenciler üniversite yerleşkesinde Edebiyat Fakültesi önünde toplandı. YÖK aleyhine slogan atan öğrenciler, taşıdıkları pankart ve tabutla Karya Kapı önüne kadar yürüdü.

ÇANAKKALE

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi önünden, Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi’ne (ÖSEM) kadar yürüyen 50 kişilik öğrenci grubu, 28’inci kuruluş yıldönümünde Yüksek Öğretim Kurumu’nu protesto etti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 13:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35