banner15

Üretken akademisyene destek

Uludağ Üniversitesi'nde 'Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Çalışma Yönergesi' ile 'Takdir ve Ödüllendirme Yönergesi' değiştirildi

Üretken akademisyene destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) yönetimi, akademisyenlerin bilimsel üretkenliğini arttırmak için harekete geçti.

Uludağ Üniversitesini bilimsel sıralamalarda üst sıralara taşıma ve bunun sürekliliğini sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Kâmil Dilek, bunu yapmak için de 'Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Çalışma Yönergesi' ile 'Takdir ve Ödüllendirme Yönergesi'ni kapsamlı bir şekilde değiştirdiklerini açıkladı.

Rektör Dilek, bu konuda zorlayıcı ve teşvik edici yöntemler bulunduğunu, ancak kendilerinin yönetim felsefeleri gereği, teşvik edici yöntemleri benimsediklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, değiştirilen Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu Çalışma Yönergesi' ile 'Takdir ve Ödüllendirme Yönergesi'ni akademisyenlerin e-posta adreslerine göndererek, konuyla ilgili eleştiri ve önerilerini bildirmelerini istedi. Rektör Prof. Dr. Dilek, akademisyenlere gönderdiği e-postada, BAP yönergesinde uygulamalı araştırma projelerinin 3 gruba ayrıldığını belirterek, kaynak dağıtımının da somut kriterlere bağlandığını söyledi. Rektör Dilek, böylece büyük bütçeli projelerden beklenen makale sayısının arttırıldığını bildirdi.

Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek'in verdiği bilgiye göre, yönergelerde, büyük ölçekli projelerin tek bir çalışma grubu yerine, disiplinlerarası işbirliği ile yapılması planlanıyor. Küçük ölçekli projelerde de bürokrasiyi azaltmak için gerekli düzenleme yapılıyor. Akademisyenlerin eleştirilerine açılan yönergelerde, bugüne kadar çeşitli engeller nedeniyle destek verilemeyen bazı bilimsel çalışmaların teşviki için de hukuki altyapı hazırlandı.

Bunlar arasında yurtdışı kongrelere katılma, makale baskı masrafları, uluslar arası indekslere giren dergilerde yayın yapma, ulusal-uluslararası kaynaklardan proje alma, patent ücreti, AB projelerinin hazırlığı, sektör temsilcileri ile proje yapma, Avrupa Birliği Hibe programlarına katılım gibi konular bulunuyor. Rektör Prof. Dr. Dilek ayrıca, ödül yönergesinde yapılan değişiklikle, idari personel, öğrenci ve kurum dışından katkı sağlayacak kişi ve kuruluş temsilcilerine de ödül verileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 16:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35