YDS giriş belgeleri bugün erişime açılıyor

6 Nisan'da yapılacak YDS'ye başvuran adayların, sınava girecekleri bina veya salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Adaylar bugünden itibaren giriş belgelerini alabilecek

YDS giriş belgeleri bugün erişime açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ilkbahar dönemi giriş belgeleri saat 14.00'te erişime açılacak. 

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 6 Nisan'da yapılacak YDS'ye  başvuran  adayların,  sınava  girecekleri bina veya salonlara atanma işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınava  girecekleri  yer  bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, TC. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile bugün saat 14.00'ten itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr  internet  adresinden edinebilecek.

Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği  merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Adayların, bu belgelerinin yazıcıdan  dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermeleri ve belgenin  renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim veya işaretin bulunmaması gerekiyor. Sınava giriş belgesini (fotoğraf görünür  bir  şekilde)  yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Adayların  sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacak.

Adayların sınava girebilmeleri için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus  cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına  ait Pembe/ Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

Nüfus  cüzdanı  olmayan  veya  nüfus  cüzdanında TC. kimlik numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet  yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 10:58
banner53
YORUM EKLE

banner39