banner39

banner35

YEE ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında protokol

Azerbaycan'da bulunan YEE Başkanı Ateş, burada ATÜ Rektörü Veliyev ile beraber bir protokole imza attı. İki kurum arasında imzalanan kurum Azerbaycan Teknik Üniversitesi'ndeki fakülte ve bölümlerde Türkçe öğretiminin Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmesini öngörüyor.

Eğitim 03.08.2021, 19:19
YEE ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında protokol

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Azerbaycan temasları kapsamında ATÜ'yü ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Vilayet Veliyev ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında Ateş ve Veliyev, YEE'nin ATÜ'nün farklı fakülte ve bölümlerinde Türkçe öğretimini üstlenmesini öngören protokole imza attı.

Protokol gereği, YEE, üniversitenin farklı fakülte ve bölümlerinde Türkçe öğretimini üstlenmenin yanı sıra Türkçe öğretimi hususunda bilimsel çalışmalara destek verecek.

YEE Başkanı Ateş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Azerbaycan ile Türkiye arasındaki akademik iş birliklerinin çok kıymetli olduğunu söyledi.

Ateş, Türkçe'nin bir bilim dili olarak yaygınlaşması ve Türk üniversiteleri ile ATÜ arasındaki iş birliğinin ileri safhaya geçebilmesi için ATÜ öğrencilerinin Türkiye'ye gitmeden önce Türkçe eğimini YEE'nin üstleneceğini bildirdi.

ATÜ Rektörü Veliyev de Türk üniversiteleri ile iş birliklerini geliştirdiklerini, Gazi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile anlaşmalar imzaladıklarını belirtti.

Gazi Üniversitesi ile 4, Ankara Üniversitesi ile 1 ihtisas üzerine çifte diploma anlaşmalarının YÖK tarafından onaylandığını bildiren Veliyev, Türk akademisyenlerle birlikte teknik terimler sözlüğü hazırladıklarını kaydetti.

Veliyev, Türkçe öğretimine büyük ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, kendilerine gösterilen destek için YEE'ye teşekkür etti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?