banner15

Yeni atanan öğretmen 3,5 ay staj yapacak

Şubat ayında yapılacak atamalarda göreve başlayacak öğretmenler tecrübeli bir öğretmenin yanında 3,5 ay staj yapacak...

Yeni atanan öğretmen 3,5 ay staj yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler netleşmeye başladı. Daha önce Bakan Nabi Avcı tarafından açıklanan ve şubat ayı atamasında “tecrübeli öğretmenin yanında staj” uygulaması hayata geçirilecek.

Haberturk’te yer alan habere göre uygulama şu şekilde gerçekleştirilecek: 

İllerde en tecrübeli, mesleğinde azimli, yeni öğretmenlerin yetiştirilmesinde istekli usta öğretmenler seçilecek. Yeni atanan öğretmenler 3.5 aylık bir eğitim öğretim dönemi boyunca bu öğretmenin yanında derslere girecek. Öğretmenin sınıftaki konumu, dersi işleyiş şekli, ödev takibi ve öğrencilerle iletişimi gibi konulara dikkat çekecek.

3 GÜN SINIFTA, 2 GÜN İDAREDE

Atandığı branşa göre bir usta öğretmenin yanında staja başlayan yeni öğretmen haftanın 3 günü derslere girecek. Haftanın bir günü okul idaresinde müdürle birlikte idari işlemlerin nasıl yapıldığını izleyecek. Haftanın kalan bir günü ise ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek bakanlıkla yazışmalar ve diğer idari işleri yerinde görecek. Böylece yeni öğretmenin 3.5 aylık staj dönemi tamamlanmış olacak.

3 ALTERNATİFLİ STAJ YERİ

Bakanlık, yeni atanan öğretmenlere staj için 3 alternatif sunacak. Öğretmenin ataması yapılacak. Öğretmen atandığı ilde, ailesinin yaşadığı şehirde ya da kendi istediği bir başka ilde stajını yapabilecek.

Yanında 5 öğretmene staj yaptıran bir usta öğretmen uzman öğretmenliğe; 10 öğretmene staj yaptıransa başöğretmenliğe terfi etmiş olacak.

Eğitim öğretim dönemi içerisinde stajını tamamlayan yeni öğretmen tatil döneminde ise değerler eğitimine alınacak.

İLK UYGULAMA 2016 ŞUBAT ATAMASINDA

MEB, ilk uygulamayı 2016 şubat atamalarında yapacak. MEB’in elinde 10 bin atama kadrosu bulunuyor. Ancak, yeni atama stratejisinin uygulanabilmesi için Maliye Bakanlığı’ndan ilave kadro alınacak. Böylece, şubat ayında en az 30 bin öğretmen ataması yapılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 08:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35