banner39

YGS sorularını sızdıran yayınevi sahibi çıktı

ÖSYM, YGS sorularını sızdıran kişinin bir yayınevi sahibi olduğunu tespit etti. Sızdırmanın, el yazısıyla yapıldığı ortaya çıktı. Diğer taraftan sınavda kopya çektiğini iddia eden kişinin ise sınava girmediği belirlendi

Eğitim 17.03.2015, 11:43 17.03.2015, 12:46
YGS sorularını sızdıran yayınevi sahibi çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı sorularını sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında yasal işlem başlattı.

ÖSYM, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı: ÖSYM'nin izni alınmaksızın ve soru kitapçığı üzerindeki ibareyle açık bir biçimde yasaklanmasına rağmen, 2015-YGS Matematik soruları, aday olarak giren bir yayınevi sahibi tarafından sınavdan sonra el yazısı ile sosyal medyada paylaşılmaktadır. Söz konusu yayınevi ve benzer paylaşımlar hakkında adli işlem başlatılmıştır. Sınavdan sonra vaki olan bu türden paylaşımlar sınav güvenliğine asla zarar verecek nitelikte değildir. Adaylara ve kamu oyuna duyurulur.

KOPYA İDDİASINDA BULUNAN KİŞİ SINAVA BİLE GİRMEMİŞ

ÖSYM, Twitter üzerinden gece de açıklama yaptı. Sosyal medyada 2015 YGS'ye ilişkin bir adayın sınav esnasında kopya çektiğini iddia ettiği belirtilen açıklamada, "Paylaşımda bulunan profilin kimlik bilgilerine ulaşılmış ve YGS sınavına girmediği tespit edilmiştir. Adaylarımızın bu türden asılsız iddialara inanmamaları rica olunur" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bir adayın, 2015 YGS'ye telefonla girdiğini ve sınavda soruların görüntüsünü aldığınına yönelik iddialara da değinilerek, "İddia sahibinin kimlik bilgileri tespit edilmiş olup, kişi 'şaka yollu paylaşımda bulunduğunu' itiraf etmiştir.

Adaylarımızın bu türden YGS 2015'e ilişkin bugün çıkmış ve çıkacak olan asılsız iddia ve ihbarlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz" denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?