YGS ve LYS soruları artık açıklanmayacak

ÖSYM, çıkan soruları tekrar tekrar kullanabilmek için bundan sora sınavlarda çıkan soruların tamamını açıklamayacak. Sorular oluşturulacak bir havuzda toplanacak

YGS ve LYS soruları artık açıklanmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖYSM, bundan böyle YGS ve LYS'de çıkan soruların tamamını sınavdan sonra yayınlamayacak. Alınan yen bir kararla soruların sadece bir kısmı yayınlanacak. Kurum, gerekçe olarak da "soru havuzu oluşturulması gerekliliğini" gösterdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, "Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10'unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz." dedi.

Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Demir, "Yüzde 10'luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS'ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20'sini açıklama kararı aldı." diye kaydetti.

Demir şunları söyledi: Sınav yapan bir kurum olarak bizim çok zengin bir soru havuzumuz var. Çünkü her geçen gün sınav yükümüz artıyor. Çok hızlı reaksiyon vermemiz gerek durumlar söz konusu olabiliyor. Soru havuzumuzu genişletmenin yollarından biri de sorularımızı sokağa dökmemek, tüm dünyada da bunun böyle olduğunu görüyoruz. Dünyada benzeri sınav yapan kurumların hiçbiri geçmişte yaptığımız gibi sınav sorularını açıklamıyorlar. Belli bir kısmını açıklıyorlar, bilgi veriyorlar. Soruları tekrar tekrar kullanmak amacıyla muhafaza ediyorlar. Bir sorunun gerçekten kullanışlı bir hale gelebilmesi için 2-3 sene gerekiyor. Gerçek sınavda soruların denenmesi çok önemli. Eğer siz sorularınızı sınavdan sonra açıklarsanız deneme şansınız olmuyor. O zaman ölçme yeteneği belirsiz olan sorularla sınav yapmak durumunda kalıyorsunuz. ÖSYM havuzu genişletme, ölçme niteliğini iyileştirme gayreti içerisinde çalışırken önümüzdeki tek zorlayan konu bilgi edinme yayasıydı. Meclis'ten sorularımızın bilgi edinme yasası kapsamı dışında olmasını sağladık.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 11:44
banner53
YORUM EKLE

banner39